בית כלא
בית כלאצילום: Avshalom Sassoni/Flash90

הכירו את סיפורה המצער של ל' – יהודייה שנישאה לבן מיעוטים ומוחזקת בלב קסבה בעיר פלסטינית בכוחניות.

עתה, נפתח חלון הזדמנויות קצר לחלצה לשטח ישראל – אך המחיר גבוה. ביד לאחים נחלצים למבצע הצלה המורכב.

קוראים לה מוריס, בת 54 מנתניה. אין לה יום ואין לה לילה. ביתה, הנסיכה לה דאגה כל חייה, הכירה בהיותה נערה בן מיעוטים בסופר השכונתי בו היא עבדה וכעבור חודשיים של היכרות עמו – ניתקה איתה כל קשר, למנגינת לב, ועברה להתגורר עמו.

"אין לי יום ואין לי לילה", מספרת מוריס בדמעות לפעילי יד לאחים. "שלחתי את הבן שלי, שמשרת ביהודה ושומרון לחפש אחרי כל בדל של מידע עליה. אמרתי לו: תפקח עיניים, תסתכל סביב, אולי תצליח להוציא מידע איפה היא נמצאת". ללא תוצאות משמעותיות עד כה.

היו שותפים עמנו וצרו לאותן בנות את נס הפורים שלהם

מוריס משתפת כי לפני חודש ימים, בשיאה של המלחמה, בשעת לילה מאוחרת, ששנתה ממילא קטועה לסירוגין, היא קיבלה טלפון מחברת 'פלטל', מה שמעיד על שיחה המגיעה משטחי הרשות הפלסטינית. מיד שראתה את המספר על הצג, היא ענתה ונשמתה נעתקה. מעברו השני של הקו נשמע קולה הבוכה של ביתה. 'אין לי הרבה זמן להסביר ואפילו לא להתנצל', אמרה בבהילות, 'נוצר חלון הזדמנויות קצר ואני חייבת אותך איתי'.

מוריס מספרת את האמת המצערת שהתבררה מהשיחה החפוזה עם ביתה. מזה כשמונה שנים שבן המיעוטים נמצא עמה בקשר על מנת לקבל דרכה תעודת זהות כחולה. לאחרונה, כאשר גילה שלא יצליח להשיג את מבוקשו, החל יחסו אליה להתהפך. הוא החל מזלזל בה ומתנהג אליה בבריונות ובאלימות קשה.

עתה, בעיצומה של המלחמה והכאוס מסביב, הצליחה הבת ליצור קשר עם אימה, כשהיא יודעת שלא יארכו הימים ויעלו על תוכנתה להימלט מציפורני הרשע וינסו להצר את צעדיה ואולי אף לכלוא אותה הרחק מעין רואים.

בתקופה זו לא קשה לתאר מה עובר על השבויים הנמצאים בתוככי עזה שאין איש יודע מה ילד יום ומה יעלה בגורלם. מלבדם של השבויים שנחטפו באכזריות במתקפת הפתע, ישנם עוד שבויים נוספים הנאנקים תחת יחסם האלים של בני המיעוטים. בדיוק כמו ל', ביתה של מוריס.

היו שותפים עמנו וצרו לאותן בנות את נס הפורים שלהם

"יש חלון הזדמנויות קצר", משתפת מוריס, "כל דקה שם זה נצח. קשה לי לתאר מה היא עוברת שם ואיך מתייחסים אליה. חייבים להוציא אותה משם ובמהירות", מתחננת מוריס.

ביד לאחים לקחו על עצמם לטפל במקרה של ביתה של מוריס. הליך החילוץ הינו מורכב ומסובך, הכולל אופרציה צבאית, כלכלית ואסטרטגית מדויקת. בתקופה זו נערכים למבצע חילוץ נועז ומיוחד על מנת להביאה לשטחי ישראל ולחיק היהדות. בזכות עזרתכם האדיבה נוכל להוציא את הרצים דחופים על מנת להציל אותה ועוד בנות רבות שנמצאות במצב כמו שלה. כל שותפות שלכם – תסייע להוציא עוד בנות יהודיות מכפרים עוינים מסוכנים ולהשיבן – יחד עם ילדיהם הטהורים – לחיק היהדות.

היו שותפים עמנו וצרו לאותן בנות את נס הפורים שלהם