אום ריחן
אום ריחןצילום: מועצה איזורית שומרון

פלסטינים ניתצו את האתר הארכיאולוגי חירבת אום ריחן, אתר היסטורי מימי התלמוד והמשנה, היושב על אדמות מדינה בשטחי C סמוך לחריש קציר שבצפון השומרון שיטחו את האתר ההיסטורי ובנו מעליו מגרש חניה.

חירבת אום ריחן הוא יישוב מתקופת המשנה והתלמוד, מהתקופה ההלניסטית הביזנטית והרומית שהיה מן הגדולים באזור. באתר נמצאו מבנים הבנויים מאבני גזית, מגדל שמירה, ומאוזוליאום - מבנה קבורה מפואר.

השבוע הגיעו למקום סיירי הקרקעות של המועצה האזורית שומרון ונדהמו לגלות כי האתר הפך למגרש חניה בחסות המלחמה. ההרס מתועד בצילומי אוויר, בהם ניתן לראות כי תושבים פלסטינים לא השאירו זכר לאתר המורשת שהיה במקום עד לפני מספר שבועות.

הרס זה מצטרף להרס עקבי של הרשות הפלסטינית את מזבח יהושע שריד יחיד לתקופת ההתנחלות וכניסת עם ישראל לארץ ישראל לפני כ-3000 שנה, הרס ושוד עתיקות של הגן הלאומי שומרון העתיקה שריד יחיד למלכות ישראל הקדומה, הרס המבצר החשמונאי תל ארומה ועוד הרס אתרי מורשת יהודים בכל יהודה ושומרון על ידי הרשות הפלסטינית.

עדי שרגאי, מנהלת הפעילות בשומרים על הנצח: "בעוד מדינת ישראל נלחמת על חייה, אויבינו מנצלים את הואקום שנוצר ופועלים למחיקת ערכי מורשת. מדובר בעליית מדרגה חמורה, שכמוה לא פגשנו עוד. אתר שהושמד לחלוטין והפך למגרש חניה. זהות העבריין הפלסטיני ידועה. חובה מוסרית וביטחונית להעניש אותו בכל חומר הדין כולל מאסר ארוך וקנס משמעותי".

ראש המועצה האיזורית שומרון יוסי דגן אמר כי "אסור להפוך את המלחמה לתירוץ להרס אתרי מורשת היסטורים יהודים ביהודה ושומרון, נעשה כאן ניסיון מכוון למחוק את ההיסטוריה היהודית, זהו פשע לא רק נגד ההיסטוריה היהודית ועם ישראל אלא נגד כל בן תרבות. שרידי ישוב יהודי שעמדו כאן באין מפריע במשך 2000 שנה נהרסים מנותצים ומבזזים דווקא במשמרת שלנו. זו נקודת עניות למדינת ישראל. אני דורש מכלל הרשויות לחקור את המחדל שהביא לתוצאה הזו, לשקם את האתר, להשית את התשלום כולו על העבריין ולאפשר סמכויות אכיפה פיקוח ושיקום למועצה אזורית שומרון שתסייע בשמירה על אתרי המורשת בתחומה. אין דרך אחרת היום להגן על אתרי המורשת ביהודה ושומרון".

השר עמיחי אליהו אמר כי "מאז פרוץ המלחמה אנו חווים ניסיונות הולכים וגוברים להרס אתרי מורשת ברחבי יו"ש ומחובתנו גם בזמנים בהם אנו נלחמים על הבית, להמשיך ולהילחם על ההיסטוריה שלנו, זו המהווה את הקושן שלנו על הארץ. עם היוודע דבר ההרס פעלה יחידת קמ"ט ארכיאולוגיה תוך קיום חקירה סמויה על מנת להגיע לאחראים על הנזק, היחידה פשטה על ביתו של החשוד המרכזי ועצרה אותו ובימים הקרובים יוגש נגדו כתב אישום".