'טנק המצוות' שעוסק בהסברה בברלין
'טנק המצוות' שעוסק בהסברה בברליןצילום: הקהילה היהודית בברלין

הקהילה היהודית בברלין מגיבה לזינוק במדד האנטישמיות באירופה, בדרך יצירתית במיוחד: באמצעות "טנק מצוות" נייד בו מסתובבים מסבירנים דוברי גרמנית מטעם הקהילה, ועוברים בין יעדים אסטרטגיים בעיר הבירה, במטרה לספר על העם היהודי ולהשיב לשאלות.

אחד היעדים הראשונים, השבוע, היה מכללת שוטרים. "נסענו שלוש שעות עם 'טנק' המצוות הנייד שמנהל הרב מענדל בראנדווין עד שהגענו למכללה", סיפר הרב דוד טייכטל, בנו של רב העיר ברלין הרב יהודה טייכטל. "מדובר במקום סגור, סוג של אוניברסיטה לשוטרים, שם הם מתלמדים ומתמקצעים בעבודתם. התבקשנו לבוא למכללה, כדי לתת לשוטרים מודעות על היהודים ועל החיים היהודיים, לתת להם הצצה לתרבות שהם לא מכירים. העברנו להם למעשה קורס על יהדות".

במהלך שעות הפעילות, השוטרים הגרמנים שאלו שאלות רבות על היהודים. "סקרן אותם מאוד לשמוע ולהבין, אדם שלא מקבל מידע - אין לו שום דרך להכיר מבפנים את היהודים והיהדות", הסביר הרב דוד.

הקורס התנהל באמצעות שיח עם קבוצות של שוטרים. "הראנו להם מצגת על היהדות, והם שאלו המון, הייתה התעניינות גדולה מאוד. הרגשנו שעשינו את הדבר הנכון, כי בסוף יש למודעות והיכרות את הכח הטוב ביותר כדי להסיר מחיצות".

במרחק כמה שעות משם, בשדה התעופה המרכזי של המדינה רב העיר, הרב יהודה טייכטל, נשא הרצאה מיוחדת בפני אנשי הביטחון. רק לפני כמה חודשים נקלע הרב לתקרית במהלכה אחד המאבטחים, ביקש ממנו להסיר את הכיפה "לצורך בידוק". התקרית חוללה מהומה גדולה ונהלי הבידוק חודדו.

"הסברנו להם סדנא על החשיבות של סממני היהדות, כיפה, תפילין וכדומה", סיפר הרב, "האווירה הייתה טובה מאוד ולרבים מאוד הדברים היו בגדר מידע חדש לחלוטין. הקורס במכללת השוטרים, הסדנא בשדה התעופה ושאר הפעילויות שלנו בנושא השבוע וגם בשבועות הבאים - נועדו להקנות מידע לקבוצות מפתח, במטרה להתמודד עם האנטישמיות עד כמה שניתן. אנחנו מודים מאוד לרשויות בגרמניה על שיתוף הפעולה".