ח"כ צבי סוכות
ח"כ צבי סוכותצילום: דוברות

ועדת משנה חוץ ובטחון לענייני יו"ש התכנסה היום (חמישי) לדיון דחוף בנושא הבניה הפלסטינית הבלתי חוקית לאורך קו התפר.

יו"ר הועדה ח"כ צבי סוכות אמר בפתח הדיון "זה לא סוד שלאורך העשורים האחרונים מדינת ישראל לא פועלת כמו שצריך סביב הבניה הבלתי חוקית לאורך קו התפר, ישנם 17 אלף מבנים לא חוקיים מדובר בבניה בסדר גודל אדיר שמהווה איום אסטרטגי ישיר על אזרחי מדינת ישראל שעל פי הטענה לא ממוגר בשל מחסור בכוח אדם".

"רק הבוקר בוצעה עקירה מאסיבית של עצים בנוקדים על ידי כוחות גדולים, אני לא מבין אם יש מצוקת כוח אדם לטיפול בבניה, מה קרה למצוקה הזו כשמדובר בעצים בנוקדים לאן הוא נעלם מדובר באיום אסטרטגי חמור שעלול להמיט עלינו אסון גדול מהשבעה באוקטובר, אסור שכפר סבא תהפוך לכפר עזה, הדגיש סוכות.

בדיון הציג מנכ"ל תנועת 'רגבים', מאיר דויטש, מצגת הנושאת את הכותרת "כך הרשות הפלסטינית כובשת את קו התפר" ובה נתונים לפיהם ישנה עליה עקבית בהיקפים ובקצב הבניה הבלתי חוקית לאורך הקו.

"במשך שנים ראינו הרבה מבנים שקרובים לקו התפר ולאט לאט התחלנו להבין את היקף התופעה. אם אין כוח אדם, הגיע הזמן להקים יחידה שתפעל לשמירה על שטחים פתוחים בנפרד מהמנהל האזרחי", אמר דויאש.

נציג מנהלת ההתיישבות במשרד הביטחון, אוהד הייזלר, הצהיר: "אין ספק שיש כאן בעיה אקוטית מאד חריפה, אנחנו חייבים להבין, בטח אחרי השבעה באוקטובר, כי מדובר בהתבססות בשטח, בנית קיני טרור וסכנה ביטחונית לאומית חמורה. חייבים להגדיר כאן בהחלטה מדינית ברורה את הפסקת הבניה הבלתי חוקית, כאשר רוצים זה קורה, ראינו בשנת 2009 איך ממשלת ישראל אכפה בניה בלתי חוקית בלי שום בעיה".

ח"כ לימור סון הר מלך התריעה בדיון: "יושבים פה אנשי השטח, אי אפשר להגיד שרואים שינויים, האכיפה עודנה אכיפה בררנית, יש כאן תופעה שמסכנת את אזרחי ערי התפר. הם לא מבינים את עוצמת הסכנה, אנחנו נמצאים פה כדי לדבר על המציאות המבהילה בשטח, בונים פה רצפים טריטוריאלים מסוכנים בשטחי c, אנחנו נאבק כדי שהדבר הזה לא יקרה".

ח"כ עמית הלוי טען כי "הבניה הבלתי חוקית בתמיכת הרש"פ והארגונים הבינ"ל ביו"ש ובקו התפר בפרט, היא סכנה אסטרטגית מדינית וביטחונית לישראל והיא מחייבת שינוי דרסטי של הנהלים המשפטיים ושל הקצאת המשאבים במנהל האזרחי, כדי לסלק את הפולשים מאזורים אלו".

ח"כ זאב אלקין סיכם: "בסופו של דבר לא צריך בשביל זה החלטת קבינט, אם שר הביטחון באמת ירצה הוא יוכל לטפל בבניה הבלתי חוקית, זה בסמכותו ובהחלטתו, סוגיה כזאת פותרים במעשים ולא בדיבורים".