ערן זהבי. החמיץ הזדמנות
ערן זהבי. החמיץ הזדמנותצילום: Roy Alima/Flash90

החלום ושברו. עם השחקנים הטובים ביותר מזה שנים, כשבידה שתי הזדמנויות פז בין היתר בזכות הרחקתה של רוסיה מהמעפלים האירופיים והודות להגרלה קלה, ואחרי הצלחה גדולה של הנבחרות הצעירות, הכל היה מוכן להעפלה היסטורית של ישראל לאליפות אירופה בכדורגל.

רגע האמת של נבחרת ישראל הגיע הערב (חמישי) לשיאו מזה 54 שנים, כשהייתה רחוקה מרחק 60 דקות מההעפלה היסטורית לגמר פלייאוף מוקדמות היורו ומשם לראשונה בתולדותיה אולי לטורניר אירופי כדורגל גדול, טורניר גדול מאז מונדיאל 1970.

אך ישראל כמו ישראל, שוב כשלה ברגע האמת, כשסיימה בהפסד מאכזב לנבחרת איסלנד החלשה אך יעילה שניצלה ארבע טעויות בכדי לכבוש ארבע פעמים ולהכריע את המשחק.

הנבחרת עלתה עם סגל שכולל שני שחקנים בלבד המשחקים מחוץ לישראל, השוער עומרי גלזר והקפטן אלי דסה, וההרכב כלל חלק גדול משחקני נבחרת הנוער של ישראל שעשו היסטוריה והגיעו עד לשלבים המאוחרים של המונדיאליטו ולגמר אליפות אירופה לנוער בשנה האחרונה כמו ענאן חלאיילי, רוי רביבו ודור תורג'מן.

הנבחרת הישראלית פתחה טוב אך ללא הועיל, עד ששיתוף פעולה מהיר בין ענאן חלייאלי לערן זהבי הניב פנדל בדקה ה-31 אותו כבש בקלות ערן זהבי שהעלה את מאזן שעריו בנבחרת ל-32 כאלה.

הנבחרת הספיקה לחגוג רק 8 דקות עד שאיסלנד ניצלה טעות בכדי לכבוש שער שיוויון ממצב נייח וכעבור 2 דקות בלבד הפכה את התוצאה שוב ממצב נייח, לאחר כדור קרן.

במחצית השניה ישראל ניסתה לעשות כל שיכולה בכדי להשוות וכמעט שהצליחה למרות שהייתה בפיגור שחקן אחרי הרחקתו בכרטיס אדום ישיר של רוי רביבו.

נגיעת יד ברחבת איסלנד העניקה לישראל פנדל אך כמו בחצי גמר הפלייאוף מול סקוטלנד לפני שנה, אז זהבי החמיץ ברגע האמת בדו-קרב הפנדלים ומנע מישראל העפלה, גם הפעם זהבי החמיץ מהנקודה הלבנה, איסלנד אמרה תודה והענישה במיידית עם שער שלישי ששבר את הנבחרת ואחרי לא הרבה זמן הגיע גם הרביעי.

בסיום, 1:4 בניגוד למהלך המשחק לאיסלנד שהייתה יעילה יותר. חלום ההעפלה של נבחרת ישראל לטורניר אירופי ראשון אי פעם וטורניר כדורגל גדול ראשון מאז 1970, שוב נגנז. אנחנו נמשיך לחכות ושוב נראה את אליפות אירופה בכדורגל מהבית.

איסלנד תעפיל לגמר שיתקיים ביום שלישי, בו היא תפגוש את אוקראינה שנחשבת לפייבוריטית להעפיל לטורניר היורו. ישראל? היא תנסה לסיים את החלום בטעם טוב עם ניצחון במשחק חסר חשיבות מול בוסניה.