רנדל וגואי שנברג
רנדל וגואי שנברגצילום: יחצ

ב-6 באוקטובר הגיע רנדול שנברג לישראל, להקרנת סרטו התיעודי, "פיורטה", שיועדה ל-8 באוקטובר. כמו כולם, הוא התעורר למציאות הנוראית של מתקפת החמאס, שעות ספורות אחרי שעזב את ביתם של קרובי משפחתו בדרום וחזר למלונו בתל אביב.

הארוע הקשה חיזק בו את ההכרה בעוצמתם של שורשיו המשפחתיים בפרט ושל העם היהודי בכלל. "בפיורטה, ג'ואי בני בן ה-18 ואני מפליגים 500 שנים אחורה, עד לבני משפחה שהוגלו ע"י האינקויזיציה לגטו בדרום איטליה, ולמרות הקשיים שגשגו לאורך הדורות. צאצאיהם שרדו את השואה, בזכות יכולת הסתגלות, חוש הומור וריאליזם" אמר שנברג.

"פיורוטה" הוא סרט תיעודי באורך מלא (126 דקות), אולם בעת ובעונה אחת הוא גם סרט הרפתקאות: ציד אוצרות, תעלומה, מסע וסאגה משפחתית. כשהוא חוקר ולומד את ההיסטוריה המשפחתית שלו ברחבי אירופה, מאות שנים אחורה, ועד ימינו, חוקר גם שנברג כיצד העם היהודי יצר את השרשרת המשפחתית החזקה בעולם.

שנברג הוא דמות ידועה ברחבי העולם כאיש מאחורי "האישה בזהב", העיבוד הקולנועי למסעו האמיתי להשיב את ציורי קלימט, שנבזזו ע"י הנאצים, לבעליהם היהודים החוקיים, בכיכובם של הלן מירן וראיין ריינולדס, המגלם את שנברג.

בדרכם לחקר ההיסטוריה המשפחתית, נתקלים שנברג ובנו במלכים, מיסטיקנים ומשיחי שקר, כמו גם באנשים הפשוטים שנשכחו מזמן, שהיו עדים לעבר הרחוק והקרוב של אירופה: הגירוש, השואה, הקומוניזם. "מכל הישגיי הגדולים, ההישג הגדול ביותר שלי עשוי להיות איחוד מחדש של הרסיסים השבורים והמפוזרים של משפחתי" אומר שנברג.

"פיורטה" הוא סיפור אוניברסלי - כולם רוצים לדעת מאיפה הם הגיעו, ולהוכיח רצף היסטוריה בלתי פוסקת. מבחינתו של שנברג הוא גם הוכחה לכך שהסיפור היהודי הוא לא רק רדיפות והישרדות אלא גם אהבה, מוסיקה, אמנות, מדע, ספרות ודת.קהל הצופים עוקב אחרי רנדי ובנו בכל צעד - וזה גם מצולם להפליא.

הסרט יוקרן ב"אנו – מוזיאון העם היהודי", ביום ראשון, 31 במרץ, בשעה 18:15. הארוע ייפתח בקבלת פנים בנוכחות רנדול שנברג ובמאי הסרט מת'יו מישורי. בסיום ההקרנה יתקיים פאנל שאלות ותשובות בהשתתפותם

אנו הוא מוזיאון העם היהודי הגדול והמקיף בעולם. כ-7,000 מ"ר הפרוסים על שלוש קומות ואשר מציגים את סיפורו המתמשך והמיוחד במינו של העם היהודי. עשר שנות תכנון ומחשבה מעמיקה באים לידי ביטוי ב-למעלה מ-500 מוצגים מעולמות תוכן אומנותיים ואוצרותיים מגוונים וחדשניים שיחד יוצרים פסיפס רב גוני ומעורר מחשבה על זהות אישית, זהות יהודית, על עבר ועל הווה.

גיבור הסרט, אריק רנדול שנברג (נולד ב-12 בספטמבר, 1966) הוא עורך דין וגנאלוג מלוס אנג'לס, קליפורניה, המתמחה בתיקים משפטיים הקשורים להחזרת יצירות אמנות שנבזזו או נגנבו בתקופת המשטר הנאצי ובמהלך השואה. שנברג למד משפטים באוניברסיטת פרינסטון ב-1988 וסיים את לימודיו עם תואר דוקטור למשפטים מאוניברסיטת דרום קליפורניה.

שנברג נודע כאחת הדמויות המרכזיות של הסרט "האישה בזהב" משנת 2015, עת ייצג את המקרה של מריה אלטמן נגד ממשלת אוסטריה. דמותו של שנברג גולמה בסרט על ידי השחקן ראיין ריינולדס ("דדפול").

כזכור, שנברג ייצג את מריה אלטמן בתביעתה להשיב חמישה ציורים של הצייר גוסטב קלימט מאחוזתם של פרדיננד ואדל בלוך-באואר וכן ממוזיאון ה"פאלה" - המוזיאון הווינאי בו שוכנו הציורים. אלטמן זכה בתיק בבית המשפט העליון של ארצות הברית נגד ממשלת אוסטריה בשנת 2004. שנברג פעל על בסיס עמלה מותנית, ולפי הדיווחים קיבל 40% מההכנסות מציורי קלימט - בגובה שכר טרחה משפטי של למעלה מ-120 מיליון דולר. הוא השתמש בחלק משכר הטרחה שלו כדי לממן בניין חדש והרחבה של מוזיאון השואה בלוס אנג'לס. שנברג מופיע בסרטים התיעודיים: "גניבת קלימט" ו-"משאלתה של אדל", העוסקים באירועים סביב התיק של אלטמן נגד ממשלת אוסטריה.

שנברג כיהן כנשיא מוזיאון השואה בלוס אנג'לס במשך כעשור (בין השנים 2005 ל-2015), ובזמנו הפנוי עוסק כגנאלוג נלהב ומשמש כאוצר מתנדב עבור אתר הגינאולוגיה: Geni.com. בנוסף, הוא חבר מועצת המנהלים של JewishGen ומייסד שותף של קבוצת האינטרסים המיוחדת של אוסטריה-צ'כיה שלה.

שנברג מתגורר בברנטווד, לוס אנג'לס, קליפורניה, עם אשתו, פמלה מאיירס שנברג, ולהם שני בנים ובת.

מידע נוסף באתר מוזיאון אנו: https://www.anumuseum.org.il/he/events/fioretta/