כוחות סמוך לזירת הפיגוע ביום שישי האחרון
כוחות סמוך לזירת הפיגוע ביום שישי האחרוןצילום: דוברות בנימין

פרסום ראשון: לאחר שיח בין ראש מועצת בנימין ישראל גנץ יחד עם ראשי ההתיישבות בעקבות הפיגוע ביום שישי האחרון, החליט אלוף פיקוד מרכז יהודה פוקס על קידום דרך חירום ליישוב דולב.

גנץ אמר כי "העלנו מספר דרישות הנוגעות לביטחון וקשורות באופן ישיר גם לתשתיות והדרכים במקום ובייחוד ביישוב דולב. נעקוב מול הצבא לראות שהדברים ייושמו בשטח. אנחנו עומדים על כך בקשר עם הפיקוד וגם עם שרי הממשלה שהבטיחו לסייע", הוסיף.

ההחלטה הגיעה כאמור לאחר הפיגוע בו מחבל פתח באש לעבר מיניבוס ישראלי באזור צומת הפרסה בבנימין, סמוך ליישובים דולב וטלמון. בתום חמש שעות של לחימה חוסל המחבל על ידי מסוק קרב.

בחילופי האש נפל לוחם דובדבן רס"ל עילי דוד גרפינקל. עילי הותיר אחריו זוג הורים - עומר ושירלי - ושבעה אחים - יהונתן, עדי, נעמה, הלל, אביגיל, בניה ושירה. הוא בוגר תיכון אית"ן ובית ספר גוונים, והיה מדריך אהוב בשבט הצופים של סתריה. בנוסף, באירוע נפצעו באורח קשה קצין ולוחם מגדוד רם וחמישה לוחמים נוספים באורח קל ובינוני.

מפקד אוגדת איו"ש ומפקד חטיבת אפרים הגיעו לזירה בתחילת האירוע וניהלו את הסריקות. מספר כלים אוויריים, בהם מסוק קרב, כטב"ם ורחפנים, הוקפצו לאזור לסריקה ולתקיפה, לצד כוחות רבים. במקום התפתחו חילופי אש בין כוחות הביטחון למחבל שהסתתר באזור ועלה חשד כי מסייע לו מחבל נוסף. במקביל נפתחה אש באזור לעבר אמבולנס ממוגן.

בפיגוע המתגלגל נפצע אדם אחד באורח אנוש, שניים באורח קשה, אחד באורח בינוני ושלושה באורח קל. הפצועים פונו לבתי החולים בילינסון בפתח תקווה ושיבא בתל השומר.

המחבל שביצע את פיגוע הירי בבנימין הוא מוג'אהד ברכאת מנסור, בן 32 שהתפטר לפני כעשור ממשמר הנשיאות הפלסטינית. מנסור הוא אסיר לשעבר בכלא הישראלי.