סיימון וולטרס
סיימון וולטרסצילום: משרד החוץ הבריטי

בריטניה קיבלה את נשיאות הארגון הבינלאומי לזכרון השואה IHRA לשנת 2024. מדובר בגוף אשר מאגד 35 ממשלות ומומחים מהאקדמיה ומהחברה האזרחית לחיזוק ולקידום חינוך, מחקר וזכרון השואה ברחבי העולם.

בריטניה קיבלה את הנשיאות, כאשר הנושא שהיא בחרה להדגיש הוא "בגלוי לכל", כלומר, שהשואה קרתה לנגד עיני העולם ולא קרתה בפינה חשוכה ונסתרת מהעין.

"הנשיאות של בריטניה תדגיש את הטבע של החברה שאיפשר את הרצח של שישה מיליון גברים, נשים וילדים יהודים, תתמקד באלו שהשתתפו בשואה, ותחקור את הנסיבות שהובילו אליה", נמסר מטעם המדינה.

עוד צוין כי "במהלך הנשיאות, הממשלה הבריטית תתמקד בשמירה על זכרון השואה ובהבטחה לשמור עליו לעתיד – זאת באמצעות חינוך צעירים וצעירות, הגנה על העובדות והתמודדות עם עיוותים, לרבות התמקדות בתפקידה של הבינה המלאכותית, שימוש ב-DEEP FAKE ודיסאינפורמציה ברשתות החברתיות. כמו כן, בריטניה תפעל לבחינת הדרכים למיגור האנטישמיות בתחומי הספורט".

הנשיאות הבריטית של הארגון מתחילה בתקופה בה בבריטניה עצמה חלה עלייה מדאיגה באירועים אנטישמיים.

שגריר בריטניה בישראל סיימון וולטרס אמר כי "השואה הייתה השעה האפלה של האנושות בהיסטוריה. עלינו להבטיח שהיא לא תחזור על עצמה. בריטניה גאה לקבל את נשיאות IHRA ומחוייבת לשמירה על בטחונה של הקהילה היהודית ולמיגור אנטישמיות באשר היא".