זירת הטבח בפסטיבל נובה ברעים
זירת הטבח בפסטיבל נובה ברעיםChaim Goldberg/Flash 90

תקרית חריגה בנמל התעופה במנצ'סטר שבבריטניה: שניים מניצולי טבח חמאס בפסטיבל הנובה הגיעו כדי לספר את סיפורם לקהילה היהודית המקומית.

השניים נשאלו על ידי שוטרי משטרת הגבולות הבריטית למטרת בואם וענו בכנות. אחד הקצינים הודיע להם כי יילקחו לחקירה והם עוכבו במשך שעתיים ותושאלו באופן שהוגדר "משפיל במיוחד". מדובר בשני ניצולים שסובלים מפוסט טראומה מאז הטבח ונלחצו מאוד מהאירוע.

מרק לוי, מנכ"ל הקהילה היהודית במנצ'סטר, סיפר בידיו סרטון המתעד את התשאול שעברו השניים ובו התנהגות תוקפנית ואגרסיבית שנבעה אך ורק מהעובדה שמדובר בניצולי הטבח שבאו למסור עדות בפני חברי הקהילה.

"התברר לנו שניצולי הטבח הרצחני ב-7 באוקטובר בפסטיבל המוזיקה ברעים נפלו קרבן לאפליה מצד משטרת הגבולות הבריטית בהגעתם לשדה התעופה במנצ'סטר. ביקשנו לפתוח בחקירה דחופה ולקבל התחייבות שמעתה נוסעים עם דרכונים ישראלים יוכלו להגיע לכאן ללא אפליה", אמר לוי ודרש חקירה של התקרית.

שר הפנים הבריטי ג'יימס קלברלי הודיע בציוץ שפרסם ברשת X כי הורה על חקירת טענות להתנכלות נגד שני ניצולי מסיבת הנובה. "אנחנו חוקרים את זה. לא נסבול אנטישמיות או כל צורה של אפליה. אירוע זה יטופל בהתאם לנהלים המשמעתיים שלנו".