צבוע מפוספס
צבוע מפוספסצילום: עזרא חדד

אל תפספסו: ביום חמישי הקרוב תושק לראשונה תערוכת צילומים משותפת לרשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע בגלריה לטבע באמנות ע"ש גייל רובין בתחנה לחקר ציפורי ירושלים ע"ש נילי ודוד של החברה להגנת הטבע, שצולמה על ידי פקח רשות הטבע והגנים עזרא חדד באמצעות מעקב ומחקר מדעי ממושך שנמשך 15 שנים ותוצג לרגל 60 שנים לרשות הטבע והגנים.

בתערוכה יוצגו תיעודים נדירים של הצבוע המפוספס, אחת מחיות הבר המיסתוריות בישראל, מאזור יהודה ובמערב הנגב, והיא כוללת תמונות מחיי היום יום של הצבועים בישראל - רבייה, אכילה ובמיוחד גילוי של תופעה שלא הייתה ידועה עד כה, השמרטפות.

זו הפעם הראשונה שתערוכה שלמה מוקדשת ליצור הלילי שסובל מדעות קדומות משחר ההיסטוריה. במהלך התערוכה וחודשי האביב יערכו הרצאות מגוון והפעלות לילדים, בני נוער והרצאות מרתקות על מחקר הצבועים והגילויים החדשים בתחנה לחקר ציפורים.

עזרא חדד, פקח רשות הטבע והגנים: "באמצעות מעקב ממושך ואיסוף מידע רב, הצלחתי לתעד רגעים מיוחדים בחיי הצבועים ויחד עם שותפיי, חשפנו שהמבנה המשפחתי שמנוהל ע"י נקבה בוגרת כולל שילוב של 'בייביסיטר', גורה מתבגרת שנבחרת ע"י האם ומסייעת בכל משימות גידול הגורים ומטלות המאורה אבל בעיקר בשמירה ומשחק עם הגורים. בנוסף, גיליתי שהרכב המזון של הצבוע ככל הנראה משתנה בהתאם לקרבה ליישובי האדם השונים ועם השנים, מרכיבי פסולת שמקורם ביישובי אדם הופכים למשמעותיים יותר בתפריט, מה שמסביר תכיפות הולכת וגוברת של מפגשי אדם-צבוע".

"הצבוע הוא הסניטר הראשי במארג והודות לו שטחים פתוחים נקיים מפגרים. התערוכה נועדה לתקן ולהאירו באור חיובי, ולהדגיש את חשיבותו הרבה למארג המזון בטבע הישראלי. השנים הקרובות תהיינה מכריעות לגבי עתידו של הצבוע בישראל. אני רואה חשיבות להציג את התערוכה לציבור עם ציון 60 שנים לרשות הטבע והגנים והפעילות לשמירת חיות הבר".

הצבוע המפוספס, שבשנים האחרונות עושה כותרות במספר הולך וגדל של ערים בישראל הופך לחלק בלתי נפרד מהמציאות בעיר ובישובים הכפריים. התערוכה החדשה, שכולל צילומים מרהיבים ומידע חדש על אורחות חייו של הטורף הגדול בישראל, מנסה לענות על השאלה כיצד טורף חשאי שבעבר כמעט ולא נצפה, הופך לאחרונה לכוכב טיקטוק ומושא לכתבות סופשבוע.

לאור התגברות החיכוך הצפוי בינו לבין האדם, ארגוני שמירת הטבע - רשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע, העוסקים בהגנה על חיות הבר וחינוך לשמירת הטבע - רואים חשיבות רבה בהפקת התערוכה החדשה.

"החיכוך ההולך וגובר בין בני אדם לצבועים מייצר אתגרי שמירת טבע מורכבים, ונדרש משומרי הטבע למצוא דרכים לצמצום הפגיעה בבעל חיים מיוחד זה, לצד שמירה על תחושת הביטחון של תושבי הערים והישובים החקלאיים. התמקדות במחקר, תכנון מקיים, ניהול סביבה נקיה וחינוך יסייעו לשמור על הצבוע בטבע הישראלי. יש לקוות שתערוכה זו תתרום לשינוי שלל הדעות הקדומות השליליות המלוות את הצבוע המפוספס, ותביא להכרה בחשיבותו למערכת הטבעית", מסכם עמיר בלבן, מנהל תחום טבע עירוני בחברה להגנת הטבע ואוצר התערוכה.

התערוכה תוצג גם באתרי רשות הטבע והגנים.