הקמפוס החדש של מובילאיי
הקמפוס החדש של מובילאייצילום: מובילאיי

חברת מובילאיי תחנוך הבוקר (שלישי) את קמפוס הענק של החברה בהר חוצבים בירושלים, במעמד נשיא המדינה, יצחק הרצוג וראש עיריית ירושלים, משה ליאון.

הקמפוס נבנה לאורך 7 שנים בהשקעה כוללת של למעלה ממיליארד שקל, משתרע על פני 128,000 מ"ר: 50,000 מ"ר מעל הקרקע ו- 78,000 מ"ר מתחת לפני הקרקע.

על פי החברה, הקמפוס נבנה בתקן הבנייה הירוקה Leed Platinum וכולל מערכות ניהול חדשניות מהמתקדמות בעולם. כולל בתוכו את האמצעים החדשניים ביותר המספקים מעטפת מיטבית כוללת לעובדי החברה

פרופסור אמנון שעשוע, נשיא ומנכ"ל מובילאיי: "פתיחת קמפוס החברה בירושלים היא אבן דרך משמעותית בדרכה של מובילאיי. הקמפוס משקף את חזונה של החברה ואת הערכים עליהם היא מושתתת - חדשנות, יצירתיות ומצוינות. הוא מספק מענה מיטבי לצרכי החברה ופתיחתו ממחישה את המחויבות הגדולה של מובילאיי לעובדיה ולמקום בו הוא נבנה".

הקמפוס מורכב מארבעה מגדלים, ארבע "אצבעות" המחוברות באמצעות אטריום משותף ומרשים בן 8 קומות, שהוא לב הפרויקט ומקום מאחד ומרכז בין עובדי החברה. האטריום מרושת כולו באמצעות גשרים ומעברים בהם נוצרים מפגשים ספונטניים רבים ומהם ניתן לראות את הקמפוס כולו. המבנה עטוף זכוכית ומאפשר לנוף ולשמש הירושלמית לחדור פנימה. החללים הפנימיים, המעליות והמעברים השקופים מחדדים את החיבוריות בין המחלקות השונות.

חלק מאתגרי הבנייה נבעו מהצורך לשלב בין בנייה ירושלמית, המחייבת שימוש באבן ירושלמית לצד הרצון להעמיד מבנה בשפה חדשנית התואמת את פעילות החברה. הפתרון נמצא בשילוב לוחות הצללה חיצוניים העשויים אבן שהוצבו בחזית הדרומית. לוחות אלו יוצרים חיפוי מהשמש בשעות החמות ומייצרים בניין במראה שקוף הנותן תחושה קלילה למי שנמצאים בתוכו.

קמפוס מובילאיי בירושלים
קמפוס מובילאיי בירושליםצילום: מובילאיי

בנוסף, תכנון הקמפוס נעשה במטרה שיעמוד במבחן הזמן ויאפשר שילוב טכנולוגיות חדשות. תפעולו מבוצע באמצעות מערכת ניהול דיגיטלית שמדווחת, בין היתר, על מחסור בציוד, אזור שזקוק לניקיון, התראות בעיות במערכות מיזוג, תאורה, חשמל, מעליות, ניהול אירועי בטיחות ויכולת הפקת לקחים.

המערכת החכמה משולבת עם אפליקציה לשימוש העובדים ובאמצעותה ניתן לדווח ולהתעדכן, למשל, על אחוזי תפוסה בחדר אוכל, תפריט יומי, מצב התנועה בכבישים, הזמנת אורחים מבחוץ, זמינות חדרי ישיבות או אזורי ישיבה אלטרנטיביים, ניווט בקמפוס ואיתור כלי רכב בחניון. ברחבי הקמפוס פזורים מסכים רבים שמקלים על ההתמצאות במרחב.

רווחת העובדים זכתה לתשומת לב מדוקדקת - חדרי כושר, מלתחות, מספרה, חניית אופניים שכוללת עמדות הטענה לאופניים חשמליים, חנות נוחות, נקודת שירות לתפעול מכוניות הליסינג וחדרי הנקה. גג הקמפוס כולל 1,500 מ"ר בהם חדר כושר פתוח, מגרש כדורסל, מסלול ריצה ובית קפה עם נוף להרי ירושלים. החניון מספק wifi זמין, חניות מרובות לטעינת רכבים חשמליים וחניות מסומנות לנשים בהיריון הנגישות למבואת המעליות. כמו כן, שני חדרי אוכל פעילים מכילים את כל עובדי החברה וחדר אוכל נוסף בקונספט מתחלף. על בניית התפריט אמון שף שחף שבתאי, שמלווה את המסעדות באופן שוטף ומקפיד על תפריט עשיר, בריא ומגוון. חדר האוכל נותן מענה לטבעוניים, צמחוניים, לרגישויות אוכל שונות ושומרי כשרות מהדרין.

לדברי קובי אוחיון, COO במובילאיי "מה שעמד לנגד עינינו בבניית הבית החדש שלנו היה יצירת סביבת עבודה אופטימלית כשהעובד במרכזה. זה מתבטא בחדרים מרווחים ומצוידים במיטב הטכנולוגיה והארגונומיה. בנוסף, שמנו דגש על מיקסום שיתוף פעולה והפריה הדדית בין העובדים, דבר שבא לידי ביטוי בחללים משותפים רבים, חדרי ישיבות וחדרים א-פורמליים שבהם עובדים יכולים להיפגש ולשתף רעיונות".

הקמפוס החדש משמש כמטה העולמי הרשמי של מובילאיי ואותו יאכלסו מרבית עובדי החברה שהיו פזורים עד כה במספר סניפים בירושלים.

מובילאיי מעסיקה כ-3,600 עובדים ועובדות בכל העולם, מתוכם כ-3,300 עובדים בישראל במשרדי החברה בחיפה, ת"א, פתח תקווה, רמת גן וכאמור וירושלים. הקמפוס החדש יאכלס כ-2,700 עובדי מחקר ופיתוח ויחידות אחרות וכמו כן גם את הנהלת החברה.