לונדון
לונדוןצילום: רויטרס

האם בריטניה תלך בעקבות קנדה ותעצור את מכירת הנשק לישראל?

מכתב עליו חתומים מעל 130 חברי פרלמנט בבריטניה, ונשלח אל שר החוץ הבריטי דיוויד קמרון, דורש כי הממשלה הבריטית תעצור באופן מיידי את מכירת הנשק לישראל עקב "השימוש של נשק מתוצרת בריטניה בפעולות צה"ל בעזה", לדברי החותמים על המכתב.

יוזמת המכתב היא זארה סולטנה, חברת מפלגת הלייבור, שהצליח לגייס חתימות של מעל 130 חברי פרלמנט. "המשך העסקים כרגיל של מכירת נשק מבריטניה לישראל הם לחלוטין לא מקובלים. נעשה שימוש בנשק מתוצרת בריטניה בעזה, וחקירת האו"ם לאחרונה העלתה כי חלקים ממטוסי 16-F ששימשו להפצצת רופאים בעזה יוצרו בבריטניה.

בשני מקרים של הסלמה של הסכסוך בעזה, הממשלה הבריטית השעתה את מכירת הנשק לישראל. היום היקף האלימות שמבוצע על ידי הצבא הישראלי הוא קטלני בהרבה, אבל ממשלת בריטניה לא הצליחה לפעול", נכתב במכתב שנמסר לשר החוץ קמרון.

המכתב מגיע לאחר שממשלת קנדה הודיעה כי תעצור את מכירת הנשק לישראל, בעקבות טענות כי ישראל מפרה את החוק הבינלאומי במלחמה בעזה. גם שר החוץ הבריטי קמרון הביע לאחרונה דאגה פומבית מפני אפשרות שצה"ל מבצע הפרות של החוק הבינלאומי, למרות שעד עתה אף מדינה לא הצליחה להוכיח הפרות כאלו. המכתב גם מגיע לאחר שארה"ב נמנעה בהצבעה על החלטה הקוראת להפסקת אש מיידית ושחרור כל החטופים שבידי החמאס.