שר המורשת עמיחי אליהו, מתייחס בראיון לערוץ 7 לסוגיית גיוס החרדים לצה"ל ולדבריו החריפים של הרמטכ"ל לשעבר, דן חלוץ, לפיהם היה על נתניהו להתאבד לאחר מה שהוא מגדיר כ"טבח נתניהו".

"כנראה שלדן חלוץ יש הרבה מאוד זכויות", אומר השר אליהו, "במלחמת לבנון השניה הלכתי להילחם כשדן חלוץ שלח אותי להילחם. הסתבר שבאותו שלב שהלכתי להילחם דן חלוץ מכר את המניות שלו. קשה לי מאוד שלא לראות בדן חלוץ ובחבריו כאשמים מרכזיים באותה קונספציה של אנשי אוסלו. במדינות מסוימות הם היו צריכים לעשות לעצמם חרקירי במקום להאשים את נתניהו".

ממשיך השר אליהו ואומר כי "זה שהם עוד מעזים להראות את הפרצוף שלהם זה מביך גם עבורם ובוודאי עבור מדינת ישראל, אבל יש בזה משהו מעודד כי זה אומר שהקב"ה איתנו. אם אנשים כמו דן חלוץ הובילו את מדינת ישראל ואנחנו נמצאים היכן שאנחנו נמצאים, אז נכון שכואב לנו אבל הקב"ה איתנו".

השר פונה לחלוץ וקורא לו "להתעסק במאחד, קח אחריות וזה אומר שתשב בצד ותיתן לאנשים מפוכחים ממך להוביל את המערכה, אנשים שלא שבויים בקונספציית אוסלו, לא שבויים בתפיסה שאם ניתן כסף למחבלים ונחבק אותם הכול יהיה בסדר. אנחנו צריכים להתבגר וההתבגרות הזו כוללת גם את רמת השיח. רמת השיח שלך, שמאשימה את נתניהו בלי להבין שיש כאן אחריות כוללת של מדינת ישראל שקיבלה את הפלשתינים חיבקה אותם והמציאה עם מאפס. ברגע שניקח את האחריות נוכל לצאת מהשבר הזה".

סוגיה נוספת לה מתייחס השר אליהו היא סוגיית גיוס החרדים המכונה 'שוויון בנטל'. "אין דבר כזה שוויון בנטל. חייל קרבי בצנחנים וחייל בלהקת הנח"ל זה שוויון בנטל? זו אולי שותפות בנטל. כמובן שערך לימוד תורה גם הוא שותפות בנטל והציבור החרדי שותף בנטל קיומו של עם ישראל. לימוד התורה הוא חלק משמעותי, ועל גבי הדבר הזה כולנו יודעים שלא כל אחד בציבור החרדי יושב ולומד תורה, והאנשים האלה חייבים בהחלט לצאת להתגייס ולתרום".

עם זאת מדגיש אליהו כי מדובר בתהליכים שצריכים להתבצע בהסכמה. "חייבים לעשות זאת עם הציבור החרדי ולא בכפייה. לא יהיה גיוס בכפייה אבל גם לא יהיה מצב שבו יש כאן ציבור שאינו שותף במאמץ של כל העם, אם בלימוד תורה ואם בהיבטים אזרחיים אחרים. הם עושים זאת היום בזק"א, בהצלה, בידידים וארגוני התנדבות נוספים, אבל אנחנו צריכים להגביר את זה ואני חושב שהציבור החרדי מבין שהוא צריך לתת יותר, ונראה את זה בעזרת ה'".

השר אליהו מדגיש כי הדברים אכן קורים ולעומת זאת "בכל פעם שאנחנו מנסים לכפות עליהם, כמו שיאיר לפידים למיניהם מנסים לכפות עליהם, אנחנו רואים נסיגה לאחור. עד 2013, לפני שיאיר לפיד הפך את זה לקמפיין ברית הקיצוניים, ברית בין קיצוניים בחברה החרדית לבין יאיר לפיד שהחליטו להרחיב את הקרע, אז הציבור החרדי הלך והשתלב וראינו אחוזים גדלים והולכים".