יוסי דגן
יוסי דגןצילום: ערוץ 7

ראש מועצת שומרון יוסי דגן וראשי יישובים בגב ההר מתלוננים על החלטת אלוף פיקוד המרכז, האלוף יהודה פוקס, לדלל כוחות ביהודה ושומרון - למרות שלטענתם יש התגברות משמעותית בטרור באזור.

הם גם קבלו על ההחלטה לפתוח את כביש גלעד הסמוך לחוות גלעד ויצהר לפלסטינים - לראשונה מאז פתיחת המלחמה - למרות לדבריהם קיימת עלייה במספר הניסיונות לפגוע ביהודים בציר זה.

לטענתם, הם ביקשו לפתוח בהידברות עם האלוף פוקס, אולם נתקלו בסירוב וגם פניות למפקד אוגדת איו"ש הנכנס תא"ל יקי דולף לא נענו.

במועצה האזורית שומרון אומרים כי "מעבר לחומרה שבהחלטה הזו שמסכנת בצורה ישירה את חיי האזרחים שנוסעים בכביש, ההתנהלות היא חמורה ביותר הן בהסתרת הצעד ובן בזלזול בחששות הנהגות הישובים וחוסר מוכנות להידבר בצורה שקופה".

עוד ציינו כי "לפני פחות משבועיים התקיימה פגישת עבודה מסודרת בין ראש המועצה יוסי דגן ואלוף פיקוד מרכז, בה ראש המועצה כלל לא עודכן שיש כוונה לפתוח את הכביש. כמו כן מאז שנודע על ההחלטה לפתוח את הכביש במשך יומיים וחצי ראש המועצה יוסי דגן פנה שוב ושוב בכתב הן למפקד פיקוד מרכז והן למפקד אוגדת איו"ש בבקשה שהגורם מקבל ההחלטה, קרי אלוף פיקוד מרכז או מפקד אוגדת איו"ש, ייפגשו טרם ההחלטה הסופית עם יושבי ראש ועדי הישובים בגב ההר ועם ראש המועצה ומנהל אגף הביטחון במועצה האזורית שומרון על מנת שיוכלו להציג את החששות שלהם ואת טענותיהם בנושא הביטחוני ולא נענו. לא רק שהבקשה לא נענתה אלא שמי שהופנה לקיים את הפגישה היה מפקד חטיבת שומרון על אף שהוא כלל לא מקבל את ההחלטה בנושא זה".

במכתב לאלוף פוקס ולתא"ל דולף שנשלח גם לשר הביטחון יואב גלנט וליו"ר וועדת חוץ ובטחון ח"כ יולי אדלשטיין כתבו ראש המועצה וראשי היישובים: "נדהמנו לשמוע כי על אף עלייה ברורה בנסיונות הפיגועים באיזורנו בכלל ובכביש גלעד בפרט, ורק חמישה חודשים לאחר זוועת טבח השבעה באוקטובר שהוכיחה לכולנו את הרצחנות של אויבינו, טבח שהיינו מצפים שיבטל כל קונספציה אחרת של הסתמכות על 'ההרתעה' בקרב האויב והמוכנות שלו לרצוח יהודים בכל דרך, בחרתם להורות לפתוח את כביש גלעד לתנועת ערבים מהרשות הפלסטינית וזאת לאחר 88 פיגועים על כביש זה בשנה האחרונה ו-16 פיגועים על הכביש רק בשבועיים האחרונים, בהם אף הוסרה פלוגה שלמה מסדר הכוחות המוצב באיזור".

"על אף בקשותינו החוזרות ונשנות להידברות בנושא זה עם הנהגות הישובים ועם אנשי הביטחון האזרחיים מטעם המועצה באזור, אתם מסרבים להדברות המינימאלית הנדרשת קודם לביצוע החלטה שבעינינו ועל פי ניסיוננו מסכנת חיים, וממשיכים בדרך שבוודאי תביא ח"ו לפיגוע הבא. השאלה היא לא 'אם' השאלה היא רק 'מת'" ואיזו משפחה תצטרך להעלות לקורבן את יקירה כדי ששוב יסגרו את הכביש לשבועיים 'עד יעבור זעם'. אנחנו לא מבקשים לקבל פגישה אתכם אחרי הרצח הבא. אנחנו דורשים את הפגישה עכשיו. לפני הפיגוע שיגבה כאן דמים וקורבנות. ההתעלמות מהבקשות להידברות מעלות חשש לזלזול בהתיישבות היהודית בשומרון, זאת בנוסף למה שנראה כהעדפת שגרת החיים של האויב על פני החיים של אזרחי ישראל", לשון המכתב.

לקריאת המכתב המלא לחצו כאן

20240327193014.pdf

הכותבים הוסיפו כי "למרות בקשותינו ותחינותינו אתם מסרבים להידבר עם ראשי הישובים וראש המועצה לפני ביצוע ההחלטה. זו דורסנות וזלזול שלא נתקלנו בהם באף תקופה בעבר, כולל בתקופות שהיו מתוחות בין הצבא להתיישבות, והיא משדרת להנהגות השומרון וממילא לתושבים, תחושה ברורה של זלזול הן בתושבים והן בדרישות הביטחון שלנו. אנחנו דורשים לעצור עכשיו את ההחלטה ולבחון אותה בעיניים מפוכחות - יחד".

גורם בטחוני מסר בתגובה: "יש מפקדים מעולים, הם עושים הערכת מצב עם הגורמים הרלוונטיים ומקבלים את ההחלטות על פי שיקולים מבצעיים ומקצועיים בלבד. בשום שלב לא סורב שיח מול ההתיישבות, רק לפני שבועיים התקיימה פגישה של מפקד פיקוד המרכז עם ראש מועצת שומרון במשרדו. מתבצעות שיחות ופגישות עתיות בכלל הדרגים עם ראשי ההתיישבות, לרבות במהלך המלחמה".

"בתקופה מורכבת בה אנו נמצאים, מה שמונע את הפיגועים זו הפעילות ההתקפית עצימה, כמו זו שהייתה בלילה בג׳נין בה חיסלנו 3 מחבלים. לצד המאמץ ההתקפי חיזקנו גם באופן משמעותי את ההגנה והשארנו אלפי חיילי הגנה מרחבית בישובים", אמר הגורם.