לימור סון הר מלך
לימור סון הר מלךצילום: ערוץ 7

יום שישי האחרון, שעת בוקר מוקדמת, מחבל פותח באש לעבר מיניבוס ישראלי באזור צומת הפרסה בבנימין, סמוך ליישובים דולב וטלמון.

זוהי תחילתן של ארבע שעות וחצי של לחימה, בהובלת מפקד אוגדת איו"ש ומפקד חטיבת אפרים, ובליווי כלים אוויריים, בהם מסוק קרב, כטב"ם ורחפנים, לצד כוחות רגליים רבים. מתחקיר ראשוני שבוצע עולה כי המחבל נע בלילה באזור, בנה עמדות הסוואה וירי והתמקם מול הצומת עם נשק צלפים בקליבר 7.62 עם כוונת ודורגלים. משם ביצע ירי על אוטובוס בשעה 05:15 ללא נפגעים. המחבל המשיך לירות ופצע לוחמים שקפצו למקום והתקרבו אליו. רק בתום קרב ארוך מאוד הוא חוסל בתקיפה של מסוק קרב מהאוויר.

גדודי חללי אל־אקצה, הזרוע הצבאית של תנועת פת"ח שבראשה עומד ראש הרשות הפלשתינית מחמוד עבאס (אבו מאזן), העניקו (ראשון) בטקס בטולכרם כבוד למחבל מוג’אהיד ברכאת מנסור, אשר ביצע את הפיגוע שבו נהרג לוחם דובדבן רב־סמל עילי דוד גרפינקל ונפצעו נוספים, שניים באורח קשה, אחד באורח בינוני ושלושה באורח קל.

הפיגוע הזה שונה מהפיגועים שמתרבים לאחרונה בגזרת איו"ש, הן בגלל העובדה שבמשך שעות רבות הצליח המחבל לבדו להתל בכוחות רבים כל כך, והן בגלל העובדה כי המחבל שביצע את פיגוע הירי הוא אסיר לשעבר בכלא הישראלי, שהתפטר לפני כעשור ממשמר הנשיאות הפלשתיני. החשש מ'היפוך קנים', אירוע שבו אנשי מנגנוני הביטחון הפלשתיניים ה"ידידותיים" לכאורה יפנו את נשקם נגד מטרות ישראליות, כבר נמצא על השולחן אחרי 7 באוקטובר. רק השבוע (שלישי) כטב"ם ישראלי תקף בג'נין קבוצת מחבלים במהלך פעילות צה"ל בעיר, כאשר אחד המחוסלים בפעולה היה חמזה חוסאם מוחמד עראווי - איש מנגנוני הרשות שמשרת כקצין במשטרת המכס הפלשתינית. הצטרפות המקרים מעוררת דאגה ממשית מפני התגברות של התופעה, שטומנת בחובה פוטנציאל נזק גדול במיוחד.

"אנשים צריכים לדעת שהמנגנונים זה לא כוח שיטור מקומי עם קלצ'ניקוב, מזמן לא כך", מסביר אלישע ירד, פעיל התיישבות וחבר מטה 'נלחמים על החיים'. "ראשית, אנחנו לא יודעים כמה הם מונים היום, הנתון האחרון שיש הוא מ־2009 ואז הם מנו כ־40 אלף, מאז הם גדלו בהרבה. שנית, הם התמקצעו. הגנרל דייטון מארצות הברית שימש המתאם הביטחוני האמריקני בין ישראל לרשות הפלשתינית מדצמבר 2005 ועד שנת 2010, כאשר במהלך השנים האלה הוא דאג להפוך את המנגנונים לצבא הפלשתיני העתידי".

לדבריו, "הם עוברים אימונים שחרגו מזמן מכוח שיטור מקומי. לפני כחצי שנה פרסמתי את האימונים בהרי צפון השומרון כמו טובאס וג'נין, כאשר מחנה האימונים שלהם יושב היכן שהייתה היאחזות הנח"ל גינת. מדובר על אימונים הכוללים מסעות כומתה, לוחמה בשטח בנוי ופתוח. הכוח המרכזי של המנגנונים הוא הביטחון הלאומי – הצבא הפלשתיני, אשר מונה כ־7 גדודים, בנוסף לגדוד קומנדו – יחידה 101 למבצעים מיוחדים. הם חיילים, לא אחראים על פעולות שוטפות. כל גדוד אחראי על כל נפה ביהודה ושומרון והם מוקפצים למשימות מיוחדות כמו הפרות סדר משמעותיות".

ירד מבקש להתמקד גם באימונים בחו"ל. "הרשות עורכת אימונים במדינות זרות, שכוללים אימוני צניחה ממטוסים ומסוקים, אימוני צליפה ולוחמה בשטח בנוי, וכן אימונים על כיבוש מטוס נוסעים. אחד המתקנים הוא מתקן אימונים מיוחד בירדן שהמאמנים בו הם קצינים בצבא האמריקני. זה קורה הרבה שנים ועובר מתחת לרדאר. פרסמתי לראשונה תיעודים ממטוס הנוסעים שהם מתרגלים בו, כאשר חמישים אחוזים מבובות הדמה בו עם כיפות על הראש, אימונים ברף גבוה מאוד עם מטרה מאוד מוגדרת, אין דרך אחרת להסתכל על כך. חודשיים אחרי הפרסום שלי הגיע הפיגוע הנוכחי שבו המחבל היה בעבר במשמר הנשיאותי, היחידה המקבילה ליחידה לאבטחת אישים. הרמטכ"ל אף אמר שהוא אומן בירדן על ידי הצבא האמריקני, זאת אנחנו מגלים למפרע אחרי".

ירד מתאר את המתווה המסוכן ביותר שישראל עלולה להיתקל בו בהפתעה, בדומה מאוד לטבח שאירע בדרום בשבעה באוקטובר. "מחבל ששוחרר לפני עשור והפגין יכולות כאלו חידד את ההבנה שהאיום שאנחנו מתמודדים מולו הוא גדול פי כמה ממה שחשבנו. אם עד היום ספרנו כמה עשרות אלפים במנגנונים, אנחנו מבינים שהאיום לא מסתכם בזה אלא גם בכל האנשים ששירתו בעשרים השנה האחרונות. נשק כידוע לא חסר בכל הכפרים, ובסוף, ביום פקודה, כל בן אדם ששירת במנגנונים הוא כמו לוחם מילואים ששירת בסדיר כלוחם. הוא עלול לקחת נשק, כמו המחבל בפיגוע האחרון שטרטר חצי מאוגדת איו"ש במשך 5 שעות, ויכולים להיות עשרות אלפים כאלו. זו סכנה שאף אחד לא מתחיל להיערך אליה".

אחד מכל עשרה – איש המנגנונים

בדו"ח חדש ומטלטל של תנועת רגבים מובאים נתונים לפיהם אנשי מנגנונים הם 12 אחוזים מכלל המחבלים הכלואים בישראל. גם דובר פת"ח חסין חמאיל התפאר במספר קציני המנגנונים הכלואים בבתי הכלא בישראל והדגיש: "פעילי המנגנונים מעורבים במאבק נגד הכיבוש". המנגנונים עורכים הלוויות צבאיות מפוארות למחבלים שאינם מהמנגנונים, ובכירים במנגנונים הולכים לנחם משפחות מחבלים שנהרגו במהלך ניסיונות פיגוע.

לפי הדו"ח בסך הכול אותרו 46 "מחבלי מנגנונים" שנהרגו במהלך תקופת המחקר (2024-2020) בפיגועים שביצעו נגד אזרחי ישראל וכוחות צה"ל והוכתרו כ'שהידים' לאחר מותם. בשנים 2023-2021 נעצרו לפחות 25 "מחבלי מנגנונים" בידי כוחות הביטחון הישראליים בשל מעורבות בטרור, ולפחות שבעה "מחבלי מנגנונים" נפצעו במהלך פיגועים שביצעו נגד אזרחים ישראלים וכוחות צה"ל בשנים אלה. "כלומר סך הכול אותרו 78 מחבלי מנגנונים בשנות המחקר. נתונים אלו הם עדיין הערכת חסר, ואי אפשר לראות בהם נתונים סופיים על היקף מחבלי המנגנונים בשנים אלו", נכתב בדו"ח תנועת רגבים.

הסכנה ברשות הפלשתינית לא מסתכמת בחשש מהיפוך הקנים של אנשי המנגנונים, אלא גם בתמיכה ההיקפית שהיא מעניקה לטרור. "הרשות הפלשתינית היא רשות תומכת טרור, אך היא אינה מסתפקת בתמיכה פסיבית, ומהווה מסגרת טרור ממוסדת המנהלת את הטרור ומממנת אותו. התלמידים במערכת החינוך הפלשתינית מחונכים באמצעות תוכניות הסתה רצחניות של הרשות הפלשתינית לבצע פיגועי טרור", אומרת חברת הכנסת לימור סון-הר־מלך (עוצמה יהודית). "החינוך וכן המעטפת הכללית של הרשות שמעודדת לפגע ביהודים נותנים את אותותיהם, ובשנים האחרונות השתתפו מאות מאנשי המנגנונים של הרשות הפלשתינית בפיגועי טרור נגד חיילי צה"ל ונגד אזרחים. רבים מהם אף נהרגו לאחר שחיילי צה"ל או אזרחים זיהו את הסכנה בטרם הם הספיקו לפגע, או לעיתים לצערנו כששילמנו מחיר דמים יקר".

הר־מלך תוקפת את הקונספציה הביטחונית. "למרבה הצער מערכת הביטחון הישראלית שבויה עדיין בקונספציה שלפיה הרשות הפלשתינית היא גורם ממתן. קחו לדוגמה את התרגיל שהתבצע בחודש שעבר, שבו תרגל צה"ל חדירה המונית של פלשתינים ליישובים ישראליים. לפי התרגיל שוטרי המנגנון הפלשתינים משתתפים אקטיבית במניעת החדירה ליישובים. זו מחשבה מופרכת שאני חרדה לחשוב מאין הגיעה. ההיגיון והניסיון אומר כי במקרה של חדירה ליישובים יהודיים, יהיו אלו אנשי המנגנון הפלשתיני הראשונים להיכנס ולטבוח בנו. אני לא מצליחה להבין מהיכן הגיע טירוף הדעת הזה שהרשות הטרוריסטית שמממנת מחבלים רוצחים, שמהללת אותם בכל הזדמנות, תסייע למנוע חדירת מחבלים ותסייע בשמירה על המתיישבים באיו"ש ובערי התפר".

לדבריה, הצבא שוב מתעלם מהאמירות הברורות שאומרים בימים אלו אנשי הרשות. "אנחנו עיוורים מבחירה, ממש כפי שהיינו עיוורים לפני טבח שמחת תורה. בכירי הרשות הפלשתינית, הן בראיונות הן בשיחות שדולפות לתקשורת, מצדיקים פעם אחר פעם את הטבח, משבחים את חמאס, מתאמנים ומדברים על טבח דומה ביהודה ושומרון. אבל כוחות הביטחון מעדיפים לטמון את הראש בחול ולהתעלם מהזוועה שעלולה להתרגש עלינו, רק כדי שחלילה לא נפגע ביחסים עם הרשות הפלשתינית הרצחנית ונפגע להם במשחקי השלום המדומיינים שלהם. ולכן הם מקפידים בעקביות שלא לספר לציבור בישראל על השיוך הארגוני בפיגועים שבהם מעורבים רבים ממחבלי הרשות הפלשתינית".

סון-הר־מלך מביעה חשש שהקונספציה הביטחונית תביא לחיזוקה של הרשות ולהגדלת השפעתה גם בעזה. "שר הביטחון גלנט טוען שאסור לנו להתבטא על היום שאחרי ועל השיבה היהודית לחבל עזה, אך הוא עצמו מדבר פעם אחר פעם על הרשות הפלשתינית כגורם ממתן, והוא מייחל לכניסתה לשליטה על רצועת עזה ביום שאחרי. זה מטורף, אנחנו צריכים להתמודד פה עם אירוע ששר ביטחון במדינת ישראל עדיין אוחז בקונספציית 6 באוקטובר. והוא עלול לשכנע את אזרחי ישראל והעולם שהדבר הנכון הוא למסור את ניהול הרצועה לרשות פלשתינית, שכאמור תומכת בטרור, מממנת טרור ומחנכת לטרור. איפה נשמע כדבר הזה".

אביעד גדות, מנכ"ל ארגון תורת לחימה, סבור שחלק משינוי הקונספציה הנדרש הוא הפסקת הפעילות בתגובה לפיגועים ומעבר לפעולה צבאית מסיבית יזומה. "אנו קוראים שוב ושוב, כפי שקראנו ערב טבח שמחת תורה: הקם להורגך השכם להורגו", הוא מדגיש, ומספר: "לפני חודש התרענו על אימוני הרשות בחו"ל ופרסמנו סרטונים של התמחויות שרחוקות ממשימות שיטור, כמו למשל שימוש בגלשני תעופה בדיוק כפי שעשה חמאס בטבח שמחת תורה. השטח מוצף בעשרות אלפי מחבלים כאלה בתהלוכות לאור יום בלי פחד, אך הקונספציה בפיקוד מרכז בעיצומה".

לדבריו, גם באירוע הנוכחי הם קיבלו עדויות על הצורך בשימוש בירי טילים בתחילת האירוע. "קיבלנו עדויות באירוע הנוכחי על כך שעלתה דרישה לירי טיל לעבר המחבל בתחילת האירוע, שלא בוצע, דבר שעלה בחייו של לוחם דובדבן. ככלל, עסקנו רבות בדרישת לוחמים לחיפוי אווירי ביהודה ושומרון, ויש צורך בכתישה מסיבית של קיני הטרור. אנו מתריעים רבות על המחבלים החמושים ביהודה ושומרון שלא מחוסלים. ניתן לשער מה יקרה חלילה כאשר מאות מחבלים כאלה יפשטו על ערי המרכז והיישובים היהודיים".

כמה משוריינים יש לרשות?

כחלק מההערכות לתסריטים של הגנה ממתקפה נרחבת, הציע גדות לשחרר עוד נשקים להתיישבות. "בחודש האחרון עסקנו מול אגף טכנולוגיה ולוגיסטיקה ואגף המבצעים בדרישה לשחרר נשק למשרתי מילואים תושבי יהודה ושומרון שנמצאים בבית בין תקופות מילואים. ליהודים אין עדיין מספיק נשק להגנה, בכמות ובאיכות". גם אלישע ירד מציע לשחרר נשקים ליישובים, אך מדגיש כי במקרים רבים הצורך הוא לא רק בנשקים קלים אלא בנשקים כבדים, בפרט נוכח העובדה כי ישנם משוריינים ברשות הפלשתינית. "יש לרשות כמה עשרות משוריינים, אנחנו לא יודעים כמה, כי משרד הביטחון וצה"ל סירבו לתת נתונים לבקשת ארגון 'לביא'. משוריין כזה יכול להיות בהיפוך קנים מצד הרשות הפלשתינית, צוות או שני מחבלים שפשוט מחליטים לקחת אותו אחרי העבודה ולהעלות על היישוב", מתריע ירד.

והוא מתאר תסריט נוסף. "ממש בסוף השבוע האחרון, הייתה הלוויה של מחבלי גדוד ג'נין שחוסלו. הגיעו מאות ערבים לשער של מטה המנגנונים בעיר, וכמעט השתלטו על משוריין, קפצו עליו, היו קרובים לתפוס אותו ולנסוע. ביהודה ושומרון אין שום כלי שיכול להתמודד עם התקפה של משוריין אחד, שניים או שלושה. הנשק שיש הוא קל, גם מא"ג לא יעזור, מערכת הביטחון צריכה לצייד באופן מיידי בטילי כתף או בטנקים. הם לא רוצים להכניס כדי לא לפגום בתחושת הביטחון, אבל נמאס לנו מתחושת ביטחון, רוצים ביטחון. תרחיש כזה הוא לא מופרך, כמה זה קרוב? אחד המחבלים שחוסל בחצי השנה האחרונה היה במנגנונים, ופרסמתי תמונות שלו מהרשתות מצטלם בעבר על משוריין. מדובר על תרחיש קרוב".

השבוע פרסמו שב"כ וצה"ל כי סיכלו העברת כמות ניכרת של נשק איראני מתקדם לשטחי יהודה ושומרון, שיועד לביצוע פעולות טרור. בין היתר נתפסו מטעני רסס, מוקשי נ"ט, עשרות רובים ורקטות, משלוח נשק כבד ומתקדם, בהובלת מוניר מקדח. "היה כתוב שמקדח הוא פעיל חיזבאללה. בדקתי ומצאתי פרשן ערבי בערוץ טלוויזיה שאומר - ולאחר מכן איששנו זאת - כי הוא בכלל סגן מפקד הכוחות הלאומיים הפלשתיניים בלבנון, איש פת"ח מובהק, לא חיזבאללה", אומר ירד. "זה לא משלוח שמישהו יכול לסחוב על שק, אלו משלוחים בתיאום עם הרשות, אלו נשקים שהם שוברי שוויון, טילי נ"ט על אוטובוסים ומטענים שוברי שוויון. צריכים לקחת בחשבון שייתכן שחלק מהם כבר מסתובבים בשטח".