אני לא ארעב
אני לא ארעבצילום: CINECITTA

המהדורה האחת עשרה של Cinema Italia, פסטיבל הסרטים האיטלקי בישראל, יוצאת לדרך.

הפסטיבל השנה יציג 17 סרטים ב-8 סינמטקים ברחבי הארץ – תל אביב, ירושלים, חיפה, הרצליה, חולון, חדרה, ראש פינה וסינמטק שדרות שחידש את פעילויות בימים האחרונים לאחר שנאלץ לסגור את שעריו מאז פרוץ המלחמה.

כמו בכל שנה, גם במהדורה זו יוצגו בפסטיבל 2 חלקים עיקריים: חלק עכשווי בו יוקרנו 10 סרטים שיצאו בשנה האחרונה באיטליה. החלק השני, החלק הקלאסי, יוקדש השנה לכוכבת סופיה לורן, שחוגגת השנה יום הולדת 90. בתוכנית מוצגים 7 מהסרטים היפים והחשובים ביותר של כוכבת הקולנוע הדגולה, שברבים מהם משתתף לצדה מרצ'לו מסטרויאני (מציינים 100 שנה להולדתו בדצמבר) וחלק מהם ביים הבמאי הדגול ויטוריו דה סיקה.

השושלת של דה סיקה תהיה אחד הקווים המנחים את הפסטיבל: לצד היצירות הגדולות של ויטוריו דה סיקה, ניתן יהיה לצפות בו גם כשחקן בסרטו של הבמאי אלסנדרו בלאזטי בסרט "כמה חבל שהיא רעה" - "Peccato che sia una canaglia". בנוסף לשני סרטים נוספים שבהם משתתפים בני משפחת דה סיקה: "לימוני חורף" (I LIMONI D'INVERNO) מאת קטרינה קרונה בכיכובו של כריסטיאן דה סיקה, בנו של ויטוריו דה סיקה והסרט המדובר בשנה האחרונה באיטליה "מימי נסיך האופל" (MIMÌ - IL PRINCIPE DELLE TENEBRE) בבימויו של ברנדו דה סיקה, בנו של כריסטיאן, וכאן בהתנסות הראשונה שלו מאחורי המצלמה במקביל לקריירה מאוד מצליחה כשחקן ותסריטאי.

לזכרו ולכבודו של פאולו טביאני, הבמאי האיטלקי הגדול, שנפטר בסוף פברואר, הפסטיבל יקרין את אחת מיצירות המופת שלו: "קאוס" (KAOS).

הפסטיבל יפתח עם הקרנת טרום בכורה של הסרט "קפיטאנו" (Io capitano) מאת מתאו גארונה, זוכה פרס הבימוי ופרס מרצ'לו מסטרויאני למשחק , פסטיבל וונציה 2023 והמועמד לאוסקר לסרט הזר הטוב ביותר, סיפור בהשראת הסיפורים האמיתיים של כמה נערים שחוו את המסע מאפריקה לחופי אירופה. (בהפצת קולנוע חדש).

עוד בתוכנית, הסרט "שחר של יום חדש" ("Finalmente l'alba") , יצירתו האחרונה של סאווריו קוסטאנו בהשתתפות אלבה רורוואכר ורבקה אנטונצ'י האיטלקיות, לצד ויליאם דפו (המשחק יחד עם זוכת האוסקר אמה סטון ב"מסכנים שכאלה") וג'ו קירי (Stranger Things).

ג'וזפה פיורלי מציג את "זיקוקים" ("Stranizza d'amuri") זוכה גלובוס הזהב לשנת 2023 עבור סרט הבכורים הטוב ביותר, הסרט הוצג בפסטיבלים בינלאומיים רבים וזכה בפרסים נוספים. סרט יפהפה ופיוטי על הזכות לחיות ולאהוב ללא פחד. הסרט, המתרחש בסיציליה בשנות ה-80, מקיים דיאלוג עם סרטה היפה של אמה דנטה "חמלה" ("Misericordia"), המתרחש גם הוא בסיציליה ומספר את סיפורו של ארתורו, בנה של זונה שנפטרה בלידתו ואומץ על ידי חברותיה הזונות. סרט חזק מלא במשמעויות סמליות על האמת האנושית.

עוד בפסטיבל, הבמאי ג'נארו נונציאנטה מציג את הקומדיה המצחיקה "החיים הם חוף" (( "Come può un scoglio" הסרט שהכניס יותר מ- 4 מיליון יורו לקופות בששת השבועות הראשונים בבתי קולנוע באיטליה. סיפורו של אדם שיש לו הכל ויוצא למסע שיהפוך עבורו להזדמנות להסתכל אחרת על העולם, למרוד ולנסות להגשים את חלומותיו ורצונותיו. בסינמטקים ברחבי הארץ.