נעם בנאי
נעם בנאיצילום: אור דנון

בחודשים האחרונים שלפני המלחמה סיים נועם בנאי, בנו של הזמר המנוח מאיר בנאי, להקליט אלבום חדש שבו רביד פלוטניק היה היועץ האומנותי והמנטור שלו - ואז הגיע ה-7 באוקטובר.

"אחרי ההלם הגדול של הימים הראשונים, כל מה שרציתי היה להרגיש טיפה משמעותי, שיש לי איך לעזור", הוא מספר, "ירדתי עם הגיטרה לפגוש חיילים ומפונים, להרגיש ביחד. פגשתי אלפי אנשים שעומדים לסכן את החיים שלהם בעזה או שאיבדו את היקרים שלהם בעוטף. אנשים שעומדים בכאב אינסופי אל מול הלא נודע. בתוך כל הטירוף הזה נולדה בתי השנייה, אביגיל. פתאום הבית הפרטי שלנו שינה פאזה, יש בו שמחת חיים חדשה".

"החודשים האלו גרמו לי להרגיש שהאלבום שהיה מוכן לפני המלחמה פחות שייך עכשיו, האנרגיה שלו מגיעה מזמן אחר. אז חזרתי לאולפן והקאתי החוצה את מה שיש לי על הלב. נזכרתי בכמה שירים שכתבתי בימים הראשונים אחרי שאבא שלי נפטר. הם היו לי רחוקים מדי. הבנתי את הכאב אבל רציתי להעביר אותם דרכי שוב. עכשיו. היום. עם כל המטען".

בנאי מספר כי האלבום הזה, שיוצא היום ונקרא 'השמש לא שוקעת', הוא מבחינתו יצירה אחת שלמה, עם אפס מחשבה של הראש, רק לב. אין באלבום הזה נכון או לא נכון, חדש או ישן. אין בו את המחשבה מה יגידו או אפילו איך הוא נשמע. ממש כמו כאב, כמו אבל, יש בו רק פנימה, רק רצון להוציא את הדמעות, לנשום, לכאוב ולהתרפא מחדש.

"העבודה על האלבום הזה החזירה אותי ישר לתוך הכאב של הפרידה מאבא אבל גם נתנה לי לראות ממרחק הזמן שהשמש לא שוקעת, היא רק זורחת במקום אחר. אין לי שום יומרה להבין מה כל אחד חווה במקום שהוא נמצא בו כרגע. לכל אחד ואחת יש את ההתמודדות האישית שלו. אני רק יכול לספר את שלי ולקוות שזה יתן כח, אור, תקווה ופורקן למאזינים".