מפגינים במחאת סנדק
מפגינים במחאת סנדקצילום: באדיבות המצלם

בית משפט השלום בירושלים פסק כי המשטרה תפצה בסכום של 14,500 שקלים נער קטין אשר נעצר לפני ארבע שנים במהלך הפגנות בירושלים לאחר מותו של אהוביה סנדק ז"ל ללא כל סיבה והוחזק במשך שעות בתחנת משטרה תוך הפרת זכויותיו.

בכתב התביעה תואר כי "בתאריך 28.12.20 בשעת ערב השתתף התובע בהפגנה שנערכה בצומת בר אילן. כאשר התובע חצה מעבר חציה באור ירוק קפצו שוטרים על הלה ומשכו אותו לצד הכביש. המום ובהול ניסה התובע להבין מדוע השוטרים קפצו עליו, הרי רק חצה במעבר חציה כחוק, אך השוטרים לא אמרו דבר. התובע הפציר בשוטרים שיאמרו לו מה הם עושים לו, אם הוא עצור אם הוא מעוכב, אך הם דחו את הפצרותיו בתואנה שיגידו לו בהמשך".

"התובע נעצר ונלקח לניידת בלא שמי מהשוטרים שתפס אותו הזדהה בפניו. השוטרים הובילו את התובע בניידת משטרה לתחנת לב הבירה שם נאלץ לבלות את כל הלילה. בכל משך השעות הרבות בהם שהה התובע בתחנת המשטרה הוא לא נחקר ולא נעשה עמו דבר או חצי דבר שיש בו כדי הצדקה או טעם למעצרו. לתובע נגרם עוגמת נפש רבה מהפגיעה בזכות המחאה שלו, מעצר השווא ומאופן ביצועו הבלתי חוקי", לשון כתב התביעה

עו"ד מנשה יאדו מחוננו, שייצג את הנער, הגיב: "בהפגנות על ההרג של אהוביה תפסה המשטרה ערב ערב עשרות צעירים וייבשה אותם עד הבוקר בתחנות המשטרה. בהפגנות בבר אילן מרססת המשטרה במכת"זית כל חרדי שמעיז להסתובב ברחובות הסמוכים להפגנה. לעומת זאת, בהפגנות בקפלן יש צ'רטר תקשורתי ומשפטי לטלטל ניידות ולהבעיר כבישים. את המאמץ שלנו לתיקון העיוות המשטרי בארץ אנחנו עושים יום יום שעה שעה, והגשנו עשרות תביעות על עוולות נגד מפגיני ימין. אנו מקווים כי בסופו שם יום נקצור יותר ויותר פירות לפרט ולכלל".

ממשטרת ישראל נמסר: החשוד נעצר לפני למעלה משלוש שנים במהלך מחאה שהפכה להפרת סדר אלימה בצומת בר אילן בירושלים. במהלך אותה הפרת סדר באותו הלילה, נעצרו ועוכבו 22 חשודים הפרת הסדר הציבורי וביניהם חשוד זה.

במהלך הפרת סדר זו, נחסמו צירי תנועה ומפרי סדר התעמתו עם השוטרים, גרמו נזק לתשתיות הדרך, יידו לעבר כוחות המשטרה אבנים וחלקי מתכת, בקבוקים וחפצים נוספים, גרמו נזק לניידות המשטרה, הבעירו פחים וחסמו עמם את נתיבי התנועה ברחובות הסמוכים.

כוחות המשטרה פעלו במהלך המחאה להשבת הסדר תוך שימוש באמצעים על מנת להדוף את המתפרעים ולהשיב את הסדר על כנו וביצעו מעצר של מעורבים. בימ"ש מצא שנפל פגם בהליך מעצרו של חשוד זה, אולם זיכה אותו בסכום הנמוך מזה שביקש התובע, ואנו מכבדים את הכרעתו. נמשיך לאפשר לכל אדם את חופש הביטוי והמחאה כחוק אולם לא נאפשר הפרות סדר והתפרעויות אלימות בניגוד לחוק.