ראש עיריית ירושלים משה ליאון
ראש עיריית ירושלים משה ליאוןערוץ 7

ביום חמישי האחרון חגגה עירית ירושלים את ישיבתה הראשונה בקדנציה החדשה בראשות משה ליאון - אך ללא קואליציה.

הסיבות מגוונות. החרדים תחילה. סיעת ש"ס הגדילה את כוחה מחמישה מנדטים בקדנציה החולפת לששה אולם הנדוניה המוצעת להם כעת זהה למה שהיה להם בקדנציה הקודמת, וכוללת רק שני סגני ראשי עיר בשכר עם אחריות על תיקי החינוך והכספים.

דגל התורה שנותרה עם 6 מנדטים גם במערכת הבחירות הנוכחית, תמשיך ותקבל שני סגני ראשי עיר בשכר ואת תיק התכנון והבנייה.

הבעיה נוצרה באגודת ישראל. ראש העיר מעוניין להעניק לה סגנות בשכר על מחצית קדנציה בלבד חרף העובדה שהיא קיבלה שלושה מנדטים אך באגודת ישראל לפי שעה מתעקשים לקבל סגנות על קדנציה שלמה וכפי המפתח של סגנות בשכר לכל שלושה מנדטים.

גם בתוככי הסיעות הירושלמיות העניינים יגעים. עופר איובי, איש אמונו של ליאון, פינה את מקומו לרונית חודג'ייב-אחדות כדי שתהיה אישה ברשימה, אך ליאון קיבל רק שני מנדטים ואיובי נותר בחוץ.

בסביבתו דורשים מחודג'ייב להתפטר לטובתו אולם בסביבת ראש העיר כבר תופרים את משרת היועץ עבורו.

גם באגודת ישראל הירושלמית לא שקט. רבני חב"ד בירושלים פרסמו הערב מכתב בו הם מספרים על החלטתם להתנתק מסיעת 'שלומי אמונים'.

לדבריהם, נציג החסידות יעקב הלפרין מוקם במקום הרביעי ברשימה ולשם כך, הם טוענים, גייסה חסידות חב"ד 5 אלף קולות בירושלים אך אלה לא באו לידי ביטוי שכן בשל המחלוקות הפנים-חרדיות, נגרעו ממנה סכום זהה של קולות ביום הבחירות מה שהוביל לכך שחב"ד הכניסה, לדבריהם, את המנדט השלישי בלבד.

עוד סיפרו כי בקשתם לרוטציה על המקום השלישי - נדחתה.

בסיום מכתבם כתבו כי "לאחר שלא קיבלנו מענה הולם, אנו נאלצים להתנתק ולפרוש מהקשר שהיה לחב"ד עם שלומי אמונים, מכיון שאיננו סומכים עוד על שלומי אמונים שידאגו לצרכינו.

"בנוגע לעתיד, יבחנו הדברים לפי המצב בתוך אגודת ישראל ובמפלגות אחרות, באופן שזה יהיה לכבוד ולהצלחת חב"ד", כאשר בכך מבקשים הרבנים להבהיר כי החסידות תדע למצוא גורמים אחרים שייצגו אותה בכבוד הראוי לה".