מוחמד ברכה
מוחמד ברכהPhoto by Gideon Markowicz/Flash90

מוחמד ברכה, יו"ר ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, מצדיק את מה שהוא מגדיר "המאבק האלים של העם הפלסטיני נגד הכובש בהתאם לחוק הבינלאומי".

בראיון לרות קליין מדמוקרט טי.וי. נשאל ברכה מדוע התכנסה ועדת המעקב הערבית ביום של מתקפת חמאס נגד ישראל ב-7 באוקטובר 2023.

על כך השיב ברכה: "כי חשבנו שקרה משהו מאוד נורא, מאוד קשה, ואני יצאתי מיד עם אמירות ברורות שכל הסבל של העם הפלסטיני במשך מאה שנה אינו מצדיק פגיעה בילד ישראלי יהודי אחד או אישה. החלק השני של המשוואה, וכל הסבל של העם היהודי, אפילו בימי הנאצים, אינו מצדיק פגיעה בילד פלסטיני אחד. הערכים שלנו מאוד ברורים, מאוד חד משמעיים והם לא צבועים בצביעות".

לדבריו, "כל מה שאירע בשבעה באוקטובר וכל הדבר הנורא שקרה לא מצדיק מה שקורה עכשיו בעזה, ולא יכול להצדיק. זה לדעתי כתם שחור על מצחה של מדינת ישראל".

"ההיסטוריה לא התחילה בשבעה באוקטובר 2023. ההיסטוריה התחילה במקום אחר בעקירה ובנישול העם הפלסטיני מאדמתו. ואני אומר בברור ובלי לגמגם שזכותו של עם שחי תחת כיבוש להיאבק בכיבוש בכל הכלים על פי החוק הבינלאומי בכל הכלים העומדים לרשותו", הוסיף.

בנקודה זו ביקשה רות קליין להבהיר את דבריו של ברכה באומרה: "אבל בלי אלימות", וברכה השיב לה: "לא, כולל אלימות, כולל אלימות, אבל בלי לערב אנשים חפים מפשע, בלי לערב אזרחים. צריך להוציא את האזרחים ממעגל האלימות".