מנחם שוקרון
מנחם שוקרוןצילום: משה נחמוביץ

הזמר מנחם שוקרון בסינגל חדש שנכתב בהשראת התקווה שלו לחיבור בעם - 'ארמונות של חול'.

"בשיר הזה, אני מתפלל שיבואו נהרות של אהבה שישטפו את ארמונות החול, את המבצרים במים של אהבה. אם יצאנו להילחם ואין לנו לאן לחזור, איבדנו הכל", מסביר שוקרון.

שוקרון מוסיף ומשתף כי השיר החדש מדבר "על הנצחיות שלנו כעם, על כך שאנחנו יודעים לנצח הכל, אבל טרם הצלחנו לנצח את עצמנו, מיציאת מצרים ועד היום: מה שגרם למלכויות ישראל להתפרק אלו המאבקים הפנימיים שהיו לנו".

את השיר כתב שוקרון עם אורן DEGO עמנואל, מפיק שעובד עם גדולי המוזיקה בארץ. "החיבור שלנו הגיע דרך חבר משותף, והכתיבה נוצרה מדו שיח ביניהם שהתלכד לשיר. יש לנו שיחות עומק על החיים, למרות ובזכות השוני שכל אחד מביא איתו, יש בינינו יותר מהמשותף מאשר מן הפריד".

מילות השיר: "בנינו ארמונות של חול, לשם ברחנו מהכל, תן לנהרות של אהבה לשטוף הכל עד שנגדל, נצחנו הכל, עוד לא ניצחנו את עצמנו, תן ללהבות של אהבה לשרוף את כל מה שחוצץ בינינו עד שנגדל, אם יבוא סוף עצוב טוב עטוף סוד שקוף, נרקוד גם בחושך עד שהאור יצוף, עד שיהיה לאן לחזור עד שנגדל רק שנגדל".

שוקרון מוסיף: "ארמונות של חול הוא בעצם שיר תפילה, שמייחל ומקווה לחיבור בין חלקי העם שלנו, שלא נשכח את השייכות והגורל המשותף שיש לנו ביחד. באופן מצער, השביעי לאוקטובר, הזכיר לנו כמה מאוחדים אנחנו יכולים להיות, ועדיין מרגיש שאנחנו ממשיכים לחזור למאבק הפנימי הזה. הזיכרון למה שקרה בשמחת תורה נראה כמתפוגג והפילוג חוזר".

"ארמונות של חול מייחל שיהיה לאן לחזור, שנגדל ונצמח מהמלחמות הפנימיות, שנזכור את האהבה שטבועה בנו כעם. מנחם מקווה שנפסיק להתבצר בעמדות שלנו, שניתן כבוד לדעה של האחר, ונחזור לאהבת ישראל פשוטה, כזאת שלא מתבצרת בארמונות של חול".

האמן והמעצב אמיר הראל הטמיע בקליפ במחווה מרגשת לזכרו של לירן אברג'ל הי"ד, שנפל בקרב, את כתב ידו כחלק ממיזם הנצחה לנופלי השבעה באוקטובר בו משתמשים בכתבי יד של הנופלים בקליפ (פרויקט אות חיים).