הריון. אילוסטרציה
הריון. אילוסטרציהצילום: iStock

"קשה לי עם אמא שלי, מה עושים עם ה'חפירות' שלה? לא מסוגלת להתמודד גם עם זה". במסגרת עבודתי במכון פוע"ה, במעגל שיח רגשי עם נשים מאותגרות פוריות אותו הנחיתי, הרימה קולה משתתפת נסערת.

זעקתה הכתה בי, נאלמתי דום לרגע.

ההתמודדות של בתי עם אתגר הפוריות, פתחה לי דלת גם כאמא ובהמשך כמטפלת לעולם חדש ושונה לגמרי למרות נסיוני הרב.

כפסיכותרפיסטית מזה שנים רבות, התמחיתי בין השאר בשכול ואובדן. הגיעו לפתחי אתגרים קשים מנשוא של אנשים רבים שהמציאות טפחה על פניהם. לצערי, התחושות מוכרות לי ואני מבינה את הצורך והחשיבות לייעוץ ולשיח.

מצוקתה הסיטה את הדיון לשלב מהותי בטיפול המהווה נדבך נוסף וחשוב בהתמודדות הרגשית של מאותגרי הפוריות ובני משפחותיהם. בסיום המפגש, ניגשתי אליה :"תני לאמך את מספר הטלפון של קו המענה הרגשי של המכון, נוכל לסייע לה. הציעי לה שתבקש לשוחח עימי" , אמרתי תוך כדי חיבוק שהרגיש חם מאי פעם.

חלף שבוע, קיבלתי הודעה כי מיכל מחפשת אותי.

"שמי מיכל'', הציגה עצמה. "אני אמא וסבתא. קשה לי מאוד. לפני כחודש ליוויתי את ביתי טלי לטיפול החזרת עוברים שלא צלח, ואמש את עדי בת זקוני ללידה שמחה ב''ה", קולה נשנק. "כואב לי עליהם, תחושת חוסר אונים שכזו, היש מול האין. אני חוששת לשאול יותר מידי, מרגישה 'נדחפת'. בסוף זה ענין זוגי של שניהם" - אמרה בכאב.

חיזקתי מאוד את פנייתה לקו. עודדתי אותה לשתף בתחושותיה מחד ולברר מאידך מה נכון עבורם, להסכים לא לדעת הכל מתוך כבוד לבחירותיהם כמה ומה לשתף. הדגשתי את החשיבות העצומה ביכולת שלה לעמוד לצידם, לכאוב את כאבם מעומק הלב, גם ללא האפשרות לשנות את המציאות.

"החג קרב, והחוסר...": ייאוש נשמע בקולה.

"צריך לחשוב גם עליהם ולפנק אותם הרבה מעבר", ציינתי. "בנוסף, לחבק, לנשום ולהתפלל בכל יום שיקרה בע''ה הנס".

מיכל הודתה מאד על המענה: "מרגישה רגועה יותר, אוצרת תובנות לאזור כוחות להתמודדות", סיימה באופטימיות.

קורס פסיכותרפיה בפוריות של מרכז לימוד פוע"ה, המיועד לנשות טיפול, פותח צוהר לתחומי הפריון, ההריון וראשית ההורות ומכשיר את המטפלות להעניק סיוע ליחידים ולזוגות החווים קושי ומשבר תוך אישי, זוגי וחברתי בתחומים אלו.

הכאב והאתגר שאני חווה כאם, הכשרתי בקורס, המענה בקו, הנחיית הקבוצות והיכולת שלי להיות לעזר לזוגות ולנשים במצוקתן, מהווים שעור משמעותי עבורי ומאפשרים גם לי למלא בתוכי את הכוחות בדרך לחלום.

יש לשנן ולזכור כי יש מנהיג לבירה, לא הכל בידיים שלנו ואנו עושים את המיטב מבחינתנו, להאמין תמיד בטוב ולאחוז חזק בתקווה!

בת שבע פרילוק – עובדת סוציאלית, פסיכותרפיסטית - בוגרת קורס 'פסיכותרפיה בפוריות' של מרכז לימוד פוע''ה ומשיבה בקו המענה הרגשי של מכון פוע"ה