עמנואל ציון (מנו) ראש משלחת הסוכנות היהודית לצרפת מספר על יריד העלייה המיוחד ה-Medex שמתקיים בפריז ולו חברו משרד העלייה והקליטה, משרד הבריאות, ארגון "נפש בנפש" והסוכנות היהודית.

הדגש, אומר ציון, הוא על הקלת קליטתם של רופאים ורופאי שיניים המבקשים לעלות לישראל מצרפת. "זה יריד ראשון מסוגו", הוא מציין, "יריד שפונה לרופאים המעוניינים לעלות ארצה ומאוד מרגש לראות את ההיענות של הקהילה היהודית ושל הרופאים שהגיעו מכל צרפת, ולא רק מפריז, כדי להיפגש עם המועצה המדעית וכלל הנציגים שהגיעו מהארץ".

על מצבה של הקהילה היהודית בצרפת מאז השבעה באוקטובר מספר ציון ומדגיש בפתח דבריו כי מדובר בקהילה מאוד ציונית ומגויסת למען מדינת ישראל וקשריה עם ישראל הלכו והתהדקו מאז השבעה באוקטובר. "תחושת ההזדהות והסולידריות של הקהילה היהודית בצרפת עם ישראל הלכה וגברה, והתרגום של הדבר הוא הרצון לעלות ארצה ולהגשים את עצמם בישראל".

על ההתמודדות עם תופעות אנטישמיות אומר ציון כי אכן הדברים מורגשים וניתן לזהות את העלייה בהיקף התופעות האנטישמיות גם באופן מספרי. מדובר בעליה של אלף אחוז במספר המקרים הללו מול הקהילה היהודית בצרפת. גם אם לא בכל מקום ובכל רובע הדבר מורגש.

"אני לא מכיר אנשים שנרתעו ללכת עם כיפה, אבל שמעתי סיפורים על אנשים שהכניסו את המזוזה בפנים, שמצניעים סממנים יהודים. אנשים נזהרים יותר", הוא אומר אך מדגיש כי הסיבה המרכזית שמובילה יהודים מצרפת להתעניין בעלייה היא ציונות וערכי סולידריות עם ישראל. התופעות האנטישמיות הן זרזים לכך, אך לא הסיבה המרכזית והעיקרית. הרצון להיות חלק מהרגעים ההיסטוריים שבהם מצויה מדינת ישראל הוא המניע המרכזי לכך, דברי ציון.

"זו עליה מבחירה חופשית ולא עליית חירום או עלייה של אין ברירה", הוא שב ומדגיש. על האתגר המשולב של דאגה לזהות הודית בקהילות מחד ומאידך קריאה לעלייה, אומר ציון כי אכן פעילות הסוכנות היא לעלייה לישראל כאילו לא תישאר קהילה יהודית בצרפת, ומנגד "אנחנו פועלים לחזק את הקהילה היהודית כאילו אין עליה. אנחנו משקיעים בחיבור ומנסים ליצור חיבורים חדשים לקהילות היהודיות עם בתי ספר, תנועות נוער, סטודנטים, משפחות ועוד ופועלים כדי שמי שלא יעלה ארצה יישאר קרוב מאוד ומחובר מאוד לישראל. זה התפקיד שלנו כאן".