משה בר סימן טוב
משה בר סימן טובצילום: Flash90

מנכ"ל משרד הביטחון אייל זמיר ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, החליטו על הקמת ועדה משותפת לשני המשרדים, לקידום המענה הטיפולי הלאומי בתחום הנפש לנכי צה"ל ולבני המשפחות השכולות.

מאז פרוץ מלחמת 'חרבות ברזל' חלה עלייה משמעותית בצורך של אזרחי ישראל במענים מתחום בריאות הנפש. למעלה מ- 6,800 פצועות ופצועי צה"ל ומערכות הביטחון טופלו על ידי אגף השיקום במשרד הביטחון החל מ-7 באוקטובר, כ-21% מהם מטופלים על רקע פגיעות בתחום הנפש.

פצועי "חרבות ברזל" המתמודדים בתחום הנפש מתווספים ללמעלה מ-11,000 נכי צה"ל וותיקים המתמודדים עם פגיעה נפשית, מהם כ-8,000 מתמודדים עם פוסט טראומה. עוד אלפי בני משפחות שכולות (הורים, אחים, אלמנות ויתומים) מטופלים באגף משפחות, הנצחה ומורשת במשרד הביטחון. בטווח הזמן המיידי צופה משרד הביטחון כי הצרכים הנפשיים יתגברו ונערך לכך עם מגוון אפשרויות לטיפול ולמניעה.

עוד טרם ה-7 באוקטובר, מתמודדת מערכת הבריאות הציבורית עם עומסים ומחסור במטפלים בתחום הנפש, ומשרד הבריאות מפעיל תכנית לאומית שתרחיב את המענים למבוטחים בחוק ביטוח בריאות ממלכתי.

כדי להרחיב ולשפר את המענה ולהעניק מעטפת כוללת המתבססת על מערך בריאות הנפש האזרחי לנכי צה"ל ומערכת הביטחון, בני משפחותיהם ובני המשפחות השכולות, הקימו בהחלטה משותפת מנכ"לי משרדי הבריאות והביטחון ועדה משותפת שתמליץ על מענים נוספים בתוך 90 ימים.

חברי הועדה יבחנו את אופן אספקת השירותים, זמינותם והממשק שבין מערכת הביטחון למערכת הבריאות האזרחית. כחלק משיפור המענים האשפוזיים לזקוקים לכך, הועדה תבחן הקמת מחלקות אשפוז ייעודיות לנכי צה"ל ומערכת הביטחון בתחום בריאות הנפש מתוך תפיסה של יצירת קבוצות טיפוליות של מטופלים שחוו חוויות דומות; הוועדה תיבחן פתרונות למחסור במטפלים - בדגש על פסיכיאטרים, ותבדוק אפשרויות להכשרת מטפלים משולבת במערכת הבריאות ובמערכת הביטחון.

בראש הועדה יעמדו במשותף שרית קדרון, סגנית בכירה לתהליכי הכרה ושיקום באגף השיקום במשרד הביטחון ונריה שטאובר, מנהלת אגף כלכלה במשרד הבריאות.