יעלון והמפגינים
יעלון והמפגיניםצילום: נגה ארבל

חוקרת האסטרטגיה ובעבר בכירה במשרד החוץ, נגה ארבל, עברה אתמול ליד הכנסת, שם נתקלה בהפגנת הדורשים בחירות עכשיו ושם שמעה לטענתה דברים שנשא הרמטכ"ל ושר הביטחון לשעבר, משה בוגי יעלון, ומהם עולה לכאורה הבנה למתקפת הטרור שהוביל סינוואר שלטעמו כעס שיהודים מסתובבים בהר הבית.

בראיון לערוץ 7 מספרת ארבל על הדברים ועל הניסיון שלה להגיב: "הוא ניתוח כללי על המצב במלחמה ועל המצב בעבר. דיבר על "ארגון ההתנגדות חמאס". זה מעניין כי החמאס הוא שחושב שהוא ארגון התנגדות לגיטימי, ואני חשבתי שלישראלים ברור שמדובר בארגון טרור שאין שום דבר לגיטימי במה שהוא עושה".

מוסיפה ארבל ומשחזרת: "הוא גם נותן לגיטימציה למה שהוא (החמאס) עשה. יושב שם שר ביטחון לשעבר ומדבר על זה שלחמאס לא הייתה ברירה ומאחר והיו יהודים שעשו סלפי על הר הבית הוא נאלץ להגיב, כי בשביל מה צריך ארגון התנגדות אם הוא לא מגן אפילו על הר הבית".

ארבל מנתחת את משמעות דבריו של יעלון וקובעת כי מדובר למעשה בהאשמת היהודים בטבח משום שהם אלה שהרגיזו את הגויים ו"לכן מגיע לנו את מה שקיבלנו". בדבריה היא מדגישה כי מדובר בבכיר ביותר במערכת הביטחון. "הזוי הרעיון הזה מלכתחילה. הוא מדבר על החשיבות של הר הבית בעיני אותו ארגון התנגדות. הוא דיבר על כך שהסיבה ל'שומר חומות' היה עלייה של איתמר בן גביר להר הבית וכך הוא הבעיר את המערכת".

ארבל מספרת כי עברה במקום די במקרה. היא הייתה בדרכה ומבלי לעבור בתוככי המפגן לא ניתן היה להגיע לעבר השני. היא עצרה לרגע לצלם את האירוע ואז שמעה את הדברים. "כשהוא אמר שבשביל מה צריך ארגון התנגדות אם הוא לא מגן על הר הבית נשברתי ושאלתי אותו בשביל מה צריך מדינת ישראל אם מי שממנהל את הר הבית שעליו החלנו את ריבונותינו הוא החמאס. למה אתה מצדיק ארגון טרור. כך שאלתי אותו פחות או יותר במילים האלה".

"זה לא רק שהם חסמו את הכביש. היה קשה לעבור שם", היא מספרת ומתארת מעין חוג בית שהתקיים על הדרך המובילה אל הכנסת. "הם השתלטו על קרית הממשלה. האירוע היה נראה לי הזוי. לא הקלטתי", היא אומרת.

על תגובתו של יעלון לדבריה שלה, היא מספרת: "הוא התפלא שמישהו בכלל עונה לו. הוא ממש נראה היה מופתע, אבל מיד קפצו עליי כמה אנשים שדרשו ממני ללכת משם, אמרו לי שאני טרוריסטית ומפלצת. שאלתי שאלה, אמנם בכעס אבל שאלתי שאלה, למה אתה צריך שחמישה ג'לובים ישתיקו אותי. הם טענו שזה כביש ציבורי, ונכון, בגלל זה לא אלך מפה".

ארבל מספרת כי אחת המפגינות ביקשה ממנה לפנות לצד ולהמשיך לדבר שם. היא סירבה ובתגובה ניסתה אותה מפגינה לחסום אותה. "בכל פעם שזזתי הצידה היא נעמדה מולי וניסתה לחסום אותי. עמדתי שם בשקט בלי לדבר והם המשיכו לצעוק אליי שאהיה בשקט, אבל לא אני מי שצרח. היו שם כמה אנשים טובים שאמרו לי שצריך לדבר ואמרתי שזה נכון, אבל הם לא מדברים. הם צועקים".

"הם אשכרה אמרו לי 'המשטרה חסמה את הכביש בשבילי'. לא. זה לא עובד ככה. המשטרה לא אומרת שהכביש שלך ותוכל לעשות בו מה שאתה רוצה. ערב קודם היה שם מיצג טנק מקרטון. זה אקט של אלימות. כל האירוע הזה לא דמוקרטי. האנשים הללו לא מפגינים נגד מדייניות אלא נגד הכנסת, נגד הזהות של מי שנבחר לקבל החלטות עבור מדינת ישראל. זו לא הפגנה. זו אלימות. כשחמישה גברים גדולים ממני שולחים אצבעות מולי, זו אלימות וכל אישה יודעת את זה, אבל מעבר לכך, עצם הנוכחות שלהם לא דמוקרטית".

על יעלון ודבריו שאותם לא הקליטה, כאמור, היא משוכנעת שלא מדובר בדברים שיעלון יתכחש אליהם. "הוא לא מתבייש בזה ולא מנחמד את זה. הוא יגיד את זה שוב. הוא לא חושב שמה שהוא אמר לא בסדר. הוא גנרל שלא רגיל שמישהו מאתגר את דבריו. הוא אומר משהו וכולם מאמינים רק כי הוא אמר את זה. הוא לא אמר את זה בטעות אלא כמשנה סדורה".

"זה מה שהם מנסים לעשות, להאשים את היהודים. אני לא מבינה ישראלים שמנסים לשכנע אותנו בכוח שמי שאשם במלחמה זה היהודים ולא החמאס. זה מה שהם עושים כשהם קוראים לראש הממשלה להתפטר כי הוא אשם. סינוואר אשם, החמאס אשם, קטאר שמממנת אותו אשמה. עשינו הרבה טעויות שנצטרך להכות עליהן על חטא ולתקן אבל זה לא תיקון. כשאתה אומר שהסיבה לטבח בדרום היא שיהודים עלו להר הבית אתה לא מבין ביטחון בשום צורה. זו לא חשיבה ביטחונית. זו תסמונת האישה המוכה, 'אם רק היית עושה את האוכל בטמפרטורה הנכונה הוא לא היה מרביץ לך'. יש לנו צבא כדי שלא הקפריזות של החמאס ינהלו אותנו ואם אנשי צבא חושבים שהקפריזות של חמאס ינהלו אותנו אז הם לא מבינים שהתפקיד שלהם הוא להבטיח שזה לא יקרה".