חדר המצב
חדר המצבצילום: פספורטכארד

רונית סגל, מנכ"לית חברת הביטוח פספורטכארד, מספרת על אפליקציה מיוחדת שהקימה החברה שלה תחת השם 'חדר המצב' למאבק באנטישמיות.

האפליקציה כוללת חדר מצב מיוחד בראשותו של האלוף במיל' יעקב עמידרור, והיא תעדכן ישראלים ברחבי העולם על אירועים אנטישמיים שמתרחשים בקרבתם.

"חדר המצב באמצעות האפליקציה יכול לדווח לכלל הישראלים שמטיילים בחו"ל התראות בזמן אמת מבוססות מיקום. אלה יכולות להיות התראות מסוגים שונים, נזקי מזג אוויר, סופות עתידות וכו' וגם מה שהופך רלוונטי יותר עבורנו מאז השבעה באוקטובר, גילויי אנטישמיות כמו הפגנות פרו פלשתינאיות, מחאות ועוד", מספרת סגל.

עוד היא מציינת כי סקר שביצעה החברה גילה ש-86 אחוזים רואים בשאלת הביטחון ביעד הביקור הופך לשיקול מרכזי בהחלטה לאן יטוסו, ובעקבות הנתונים הוחלט על הקמת האפליקציה המבוססת על מקורות מודיעין רבים וגם על שיתוף דיווחים של המשתמשים עצמם שיכולים לפנות לחדר המצב "לדווח מה רואים, לצרף תמונה או סרטון ולאחר אימות אנחנו מעדכנים את מי שנמצא במיקום הרלוונטי. זה יכול לתרום מאוד להחזרת תחושת ביטחון של מי שנוסע לחו"ל ויוכל להימנע מלהגיע למקוות שפחות נעים ובטוח להסתובב בהם".

סגל מוסיפה כי "נדחוף את הדיווח בצורה אובייקטיבית כמידע עובדתי וגם בצורה פרואקטיבית נקרא למבוטחים לא להגיע לאזור ולא להיות שם". עוד היא מספרת כי "לאפליקציה יש יכולות טכנולוגיות שונות, ואחת מהן היא שידור נקודת מפגש שאליה המבוטח יוכל לנווט באמצעות מציאות רבודה, וזאת במקרים מסכני חיים, מקרים של סכנה מצוקה ואסון".

"אני שולחת מראש ללקוח התראות שיכולות להשפיע על תכנון היום שלו בחו"ל והוא יוכל לשנות את המסלול שלו, אבל המבוטח יכול להחליט להתייחס או להתעלם מהמידע. זו לגמרי החלטה שלו. חשוב לציין שמקרים של רבי נפגעים הם בדרך כלל מקרים של פגעי טבע ובהם אנחנו פותחים חמ"ל ייעודי למבוטחים שלנו שנמצאים במקום, כמו שהיה בקיץ האחרון עם שיטפונות ושריפות ברודוס, רעידת אדמה בהודו וכו'".

האפליקציה כולה תנוהל ותלווה על ידי האלוף במיל' יעקב עמידרור, ועל ההחלטה לשילובו בה מספרת סגל ואומרת כי "מהשמונה באוקטובר חשבנו מה נוכל לעשות בתקופה הקשה הזו למען המטייל הישראלי, הבנו שתחושת הביטחון משמעותית, ורצינו להתמקצע בתחום שבו אין לנו קילומטרז', פנינו למל"ל ושמו של יעקב עמידרור שהיה ראש המל"ל עלה כמה פעמים. יצרנו אתו קשר והוא נאות ללוות אותנו בייעוץ המקצועי. הוא מייעץ לנו כיצד לשפר את יכולות חדר המצב. הוא מונה להיות יו"ר חדר המצב ובימים הקרובים נהפוך למבצעיים לאחר שיפורים אחרונים והוא אכן ילווה אותנו".