הרב צבי ארנון והרב אריאל וידר
הרב צבי ארנון והרב אריאל וידרצילום: מכון פוע"ה

"הרב, אנחנו משפחה מאוחדת שרוצה מאוד לעזור לאמנו אך כעת אנו כבר לא בטוחים שהדרך בה נקטנו היא נכונה", נשמעה אישה נרגשת מעבר לקו.

"הגעתי למצב שאני צועקת על אמי כש'תפסתי' אותה מחפשת ממתק בארון הממתקים... אסביר: כבר תקופה ארוכה שאמי נמצאת אצלנו בבית. אמא אלמנה כבר שנים רבות ובתקופה האחרונה התחילה להתדרדר קוגניטיבית, אחיי ואני לקחנו על עצמנו את המשימה שמסתבר שהיא כבדה מנשוא. חברותיי ייעצו לי שהיא תהיה במוסד, אך לא היינו מסוגלים, אנו מכירים את אמנו מספיק טוב, כדי לדעת שהיא הייתה רוצה להיות איתנו. לפעמים אני שואלת את עצמי: האם טעינו שלקחנו את המשימה הזו על הכתפיים שלנו?" שאלה רבקה שמטפלת באמה בשנים האחרונות בביתה.

להרשמה לחצו כאן, מספר המקומות מוגבל

"חיזקתי את רבקה ומשפחתה על האחריות הכבדה שלקחו על עצמם והסברתי כיצד נכון להתנהל במצבים אלו. אין ספק שלטפל באמא שנמצאת במצב כזה בבית זו משימה כבדה ומורכבת. לא תמיד המשפחות מבינות לאן הן נכנסות ולא כולם בנויות לזה", מתאר הרב אריאל וידר מראשי אגף קדושת החיים במכון פוע"ה .

הוא מבקש להרחיב, "העיסוק בליווי משפחות של 'ילדים מטפלים בהוריהם' מפגיש אותנו עם שאלות רפואיות. אך לא רק, המצב בו ילדים מטפלים בהורים שלהם ונדרשים לקבל החלטות עבורם מציב התמודדויות מורכבות בכל המישורים הן מצד הלכות כיבוד הורים ולא פחות חשוב ההתמודדות הרגשית הכרוכה בשינוי התפיסה ביחסי הורה ילד, בשל הביקוש מהשטח אנחנו מוציאים את הסדנה לילדים מטפלים, מדובר על סדנה קצרה בת ארבעה או חמישה מפגשים בקבוצה קטנה שנועדה לתת לילדים המטפלים את הכלים המרכזיים להתמודדות הן בצדדים המעשיים של כיצד שומרים על כבוד הורים גם במצבים שההורים לא צלולים וכלה ביחס הנכון לפעולות רפואיות מאריכות חיים שלפעמים הם חובה ולפעמים איסור".

אגף קדושת החיים במכון פוע"ה שהתמחה בשנים האחרונות בליווי משפחות של חולים קשים ומסוכנים נותן מענה 24 שעות ביממה לכל פונה.

לדברי הרב מנחם בורשטין, ראש מכון פוע"ה, "הליווי של רבני קדושת החיים נותן למשפחות שקט נפשי בקבלת החלטות הנוגעות בחיים ומוות כפשוטן. שיתוף הפעולה המיוחד של רבני קדושת החיים עם צוותי רפואיים בכל רחבי הארץ נותן למשפחות עוגן ברגעים לא פשוטים, נמשיך לעשות זאת ללא כל עלות למרות העלויות הכרוכות בכך".

הרב צבי ארנון מראשי האגף מסביר את החידוש שמאחורי הסדנה, "עד היום הרצנו לאלפי משתתפים. הפעם זו קבוצה קטנה. אנחנו מרגישים שבנושאים הללו היחס האישי והאפשרות לשתף ולהעלות סיטואציות מחיי היום יום מאוד משמעותי לבני המשפחות אנחנו רואים חשיבות גדולה להעביר את המידע הרב שצברנו בשנים האחרונות הן לצוותים הרפואיים ולא פחות חשוב לציבור הנזקק לכך מאוד. יש ביקוש גדול לנושא, רק בשבוע האחרון השקנו אתר חדש שמרכז את הפעילות ואנחנו מזמינים את הציבור להיכנס ולהתרשם".

סדנת המבוגר האחראי מבית קדושת החיים מגיעה לכל מקום בארץ ובנוסף תיפתח סדנה פתוחה במכון פוע"ה בירושלים ביום רביעי ל' ניסן ה8.5.

להרשמה לחצו כאן, מספר המקומות מוגבל

לבירור על סדנאות נוספות ניתן ליצור קשר 051-5229885

למוקד קדושת החיים בשאלות בנוגע לחולים קשים ומורכבים 24 שעות ביממה ללא עלות 079-5555955