אריה דרעי
אריה דרעיצילום: דוברות

פרקליטות המדינה עדכנה היום את בג"ץ על כך שהיא איננה צפויה לחלק את כרטיסי המזון של אריה דרעי לקראת פסח.

על פי תשובת המדינה, כרטיסי המזון לא יחולקו בשל העיסוק של משרדי הממשלה במלחמה.

אולם על פי דיווח בעיתון 'כלכליסט', הכרטיסים לא יחולקו שכן "ש"ס איבדה את המוטיבציה לאור הקשיים המשפטיים שנוצרו לה לשלוט בחלוקה", כלשון הדיווח.

הסבר אחר שהוצע בכתבה הוא שהמפלגה מעריכה שחלוקה לקראת החגים הבאים תהיה הרבה יותר משמעותית מבחינתה לקראת בחירות אפשריות לכנסת.

כזכור, עמותת חדו"ש, אחת העותרות לבג"ץ נגד הכרטיסים, הודיעה שתדרוש לגבש קריטריונים שוויוניים שיאפשרו לחלק את הכסף לאוכלוסיות נזקקות.

בתשובת המדינה לעתירות שהגישו חדו"ש והתנועה לאיכות השלטון נאמר ש"לנוכח המשימות הרבות המונחות לפתחם של משרדי הממשלה הרלבנטיים עקב מלחמת 'חרבות ברזל', ועל רקע אי־התכנסות צוות המנכ"לים בנסיבות הקיימות, חל עיכוב בהתקדמות בבחינת הסוגיה ובגיבוש מתווה הסיוע". עוד נאמר ש"בנסיבות אלה נראה שעשוי להתעורר קושי להשלים את הבחינות הנדרשות ולהותיר פרק זמן מספיק לצורך ביקורת שיפוטית קודם לחג הפסח".

במסגרת התקציב המעודכן לשנת 2024 נקבע שהסכום לשנה זו יפחת מ־600 מיליון שקל ל־300 מיליון שקל.

המדינה התחייבה לבג"ץ שוועדת מנכ"לים תקבע קריטריונים לחלוקת הכסף, ותבדוק את העברת התקציב למשרד הרווחה. כאמור, כעת הבירה המדינה כי לא תחלק את כרטיסי המזון לקראת חג הפסח.

סמנכ"לית חדו"ש, עו"ד יפעת סולל, מסרה בתגובה: "תגובת המדינה בעניין כרטיסי המזון מוכיחה את מה שטענו כל העת: כרטיסי המזון של דרעי מעולם לא נועדו לתת מענה לאנשים שסובלים מחוסר ביטחון תזונתי, אלא להוות צינור נוסף של העברת כספים לציבור החרדי.

"מרגע החלטת בג"ץ, שחייבה קביעת קריטריונים שווים, ש"ס והממשלה איבדו עניין בתקציב זה. הוא קוצץ לחצי והקריטריונים שיאפשרו חלוקה לשנת 2024 פשוט נזנחו. חדו"ש תפנה לבג"ץ בדרישה לחייב את הממשלה לכנס את הוועדה ולקבוע קריטריונים, כדי שלפחות התקציב שנותר לעניין זה יחולק לאוכלוסיות המוחלשות, שאכן זקוקות לו".

שר הפנים משה ארבל סירב להגיב לידיעה.