אושוויץ בירקנאו
אושוויץ בירקנאוצילום: ISTOCK

ארגון ועידת התביעות מודיע היום (חמישי) על השקת תכנית נרחבת, במסגרתה כ-250 שורדי ושורדות שואה יספרו את סיפורם האישי בפני תלמידי בתי ספר ברחבי העולם.

תוכנית "שורדים מספרים" של הארגון מחברת בין שורדי שואה לסטודנטים במפגשים פנים אל פנים, ובמפגשים וירטואליים, בלא מעט מדינות שלבתי הספר בהן אין להם גישה או קשר עם שורדי שואה.

"מתן פלטפורמה לשורדי השואה לחלוק את עדותיהם עם הקהלים המעוניינים לשמוע את סיפורם, בחלון זמן שנותר, היא חיונית והינה בעלת השפעה משמעותית להצלחתו של החינוך לשואה", מציינים בארגון.

מאז הקמתה בשנת 1951, ועידת התביעות פועלת להבטחת מידה של צדק עבור שורדי השואה היהודים. בזכות המו"מ המתמשך שוועידת התביעות מקיימת מול ממשלת גרמניה לאורך השנים, ממשלת גרמניה שילמה לשורדי השואה פיצויים בסדר גודל מעל ל-90 מיליארד דולר על הסבל והאובדן כתוצאה מרדיפת הנאצים.

ועידת התביעות רואה חשיבות גבוהה בחינוך הדור הצעיר בנושא השואה. בשל כך, הסכימה ועידת התביעות עם ממשלת גרמניה על סכום ייעודי שילך ויגדל מדי שנה לטובת חינוך. הסכום שעומד היום על 30 מיליון יורו (לשנת 2024), יגדל ב 2025 ל 35 מיליון יורו, ב 2026 ל 38 מיליון וב-2027 ל 41 מיליון יורו.

גרג שניידר, סגן נשיא בכיר בוועידת התביעות: "דווקא היום, חשוב יותר מתמיד שכל תלמיד בכל בית ספר, בכל מקום, יזכה להזדמנות לשמוע עדות ממקור ראשון של שורדי השואה שעדיין חיים עמנו. אותן עדויות הן חיוניות לשימור זיכרון השואה, ולהבטיח שאנשים מבינים את ההשפעה של קנאות, אנטישמיות, ושנאה."

בסקר שנערך בקרב בני 18 ומעלה מ-50 מדינות בארצות הברית נבדקו הנשאלים על היכרותם עם נושא השואה. כ-64% מבני דור המילינאלז ודור ה-Z השיבו שהם מאמינים שחינוך על השואה צריך להפוך ללימודי חובה בבתי הספר, וכ-80% מכלל הנשאלים מאמינים שעל מנת שאותם אירועים לא יקרו שוב, חשוב להמשיך ללמד על השואה.

שורדת השואה אווה סזצפי
שורדת השואה אווה סזצפיצילום: ועידת התביעות

שורדת השואה חנה הולסטן מארה"ב: "יש הבדל משמעותי בין לקרוא על השואה בספר לימוד, עם מספר פסקאות על מלחמת העולם השנייה, ההיסטוריה של אירופה, ופוליטיקה עולמית, לבין לשבת בחדר עם מי שגורשה מעיר הולדתה, כלל רכושה נלקח ממנה, חיה במחבוא, או סבלה במחנה ריכוז. לכן, אם שיח ישיר עם שורדי שואה כמוני יכול לייצר השפעה ולו אצל בן אדם אחד, אני יותר מאשמח להשתתף".

שורדת השואה אווה סזצפי מגרמניה: "לאור האירועים האחרונים בעולם, אנו רואים שחינוך לשואה הוא דבר הכרחי. אני בחרתי לשתף את סיפורי האישי, כדי להמחיש לא רק את השפעת השואה, אלא את ההשפעה האנושית שיש לכל מעשי השנאה והגזענות מסביב לעולם. עבורי, השיתוף של אותם דברים מזעזעים שעברתי יהיה שווה את זה, ולו רק אם בעקבות שמיעת העדות שלי, יהיה בן אדם אחד שיבין את ההשלכות שיכולות להיות למה שמתרחש בקהילה שלו עצמו, ויהיה מודע להכרח להתעקש על מה שנכון וצודק. לכן, אני מאמינה שחשיפת הסיפורים המזעזעים שלי אכן שווה את המאמץ".

גדעון טיילור, נשיא ועידת התביעות: "בזמן שאנו רואים עלייה דרמטית באנטישמיות, מטרת התכנית שהשקנו היא לדאוג לעתיד באמצעות חינוך. עדויות של שורדי השואה חשובות במיוחד בימים אלה, גם עבור הדור הצעיר וגם עבור הדור הוותיק. גם היום שורדי השואה חשים את הצורך העצום בשיתוף הסיפורים מאותם ימים קשים. אנו כמובן מברכים על כך ושמחים שבתי ספר רבים מביעים את הרצון לארח שורדי שואה ולתת מקום לעדויות ממקור ראשון".