אברהם דוד
אברהם דודצילום: מתניה אוקנין

בקהילה היהודית במרוקו ובצרפת מקובל להוציא נערים בני 15-16 לסיור במחנות בפולין, אבל הזמר אברהם דוד מספר כי מסיבות שונות יצא שגם הוא וגם אשתו לא הלכו בתור ילדים.

לפני שנה, בגיל 37, הם החליטו להצטרף לסיור במחנות עם עוד חברים מהקהילה בשטרסבורג, ומול הפליאה על הקצה של הרוע שיצור אנושי יכול להגיע אליו באכזריות הנאצית, נחרטה באברהם גם התקווה של אנשים שהצליחו לא להתייאש ולא להתאבד- כמו אלה ששמרו את טיפות השמן מהבשר לנרות חנוכה. "זה משגע שאנשים במצב כזה, שיודעים מה הסוף של אנשים סביבם, ובכל זאת שומרים על התקווה".

כמה חודשים אחרי הסיור, הרב גד סבג מצרפת שהוביל את הסיור שלח לאברהם דוד תרגום של השיר של עקיבא 'יש בך הכל' ואמר לו שהוא חושב שכדאי שהילדים יכירו את השיר הזה. "'תראה איזה מסר מדהים' הוא אמר לי", נזכר סבג, "חייבים להביא את המסר הזה לילדים שלנו".

בתור מי ששר בחתונות אברהם דוד מכיר את הפלייליסט הישראלי והחסידי, אבל את השיר הזה הוא הכיר בפעם הראשונה דרך ההקשר הזה. למרות שזה שונה מהפרויקטים שבד"כ הוא עושה - המטען הרגשי סחף אותו להשקיע ולא להסתפק ברילס לאינסטגרם, כדי שהתרגום לצרפתית עם החרוזים ינגיש את השיר לכל מי שלא דובר עברית, לא רק יהודים.

"התקווה שמפעמת בפזמון 'כל עוד לא הפסקת לחלום אתה מנצח' חורזת מבחינתי את החוויה מהסיור בפולין, ורלוונטית גם לחוויות החדשות מול האנטישמיות שהתפרצה בחצי שנה האחרונה מאז הטבח בישראל".

הקליפ נוצר דרך עבודה מרחוק עם אנימטור מבנגלדש שהתחבר לרעיון וקלט את החזון האמנותי של אברהם דוד מהתחלה. "לא רציתי שהקליפ יתרכז סביב גיבור עלילתי עם סיפור שממלא את המסך כדי שיתמקדו גם במילים" מספר אברהם, לכן השילוב שנבחר הוא ציורים עדינים שמכוונים לאווירה של המילים.

עוד אתגר שפוצח היה לייצר אנימציה שלא תהיה ילדותית אבל כן תוכל לדבר גם אל ילדים וגם אל בוגרים. "היה רק דבר אחד שביקשתי ממנו לשנות, זה את הפרצופים בסוף, שהוא עשה כואבים יותר, ואני רציתי יותר דגש על התקווה".

"בשבילי הקריאה 'יש בך הכול' דורשת מהילד למצות את היכולות שלו. בעידן של קלות אינטרנטית, ומול האתגר החינוכי שכולנו חווים מול הילדים שלנו במתח שבין לדרוש לבין לאפשר - זאת דרך שגורמת לבנאדם להבין שיש בו הכול ועכשיו הוא צריך להתאמץ כדי להוציא את זה לפועל".