חלוקת 'אות המנהיגות הציונית'
חלוקת 'אות המנהיגות הציונית'צילום: חנה טייב

בתיאטרון החאן בירושלים התקיים בסוף השבוע כנס היסוד השנתי של "הקרן למנהיגות ציונית", במסגרתו הוענקו 'אותות המנהיגות הציונית' לדמויות מפתח שבלטו במהלך מלחמת חרבות ברזל.

הכנס התקיים במעמד ראש עיריית ירושלים משה ליאון ובמעמד חברי המועצה הציבורית ועמיתי הקרן.

במהלך הכנס התקיים פאנל מיוחד שביקש למצוא את "הטוב הציוני המשותף", בהנחיית העיתונאית איילה חסון ובהשתתפות שרית זוסמן, אמו של רס"ל במיל' בן זוסמן ז"ל שנפל בקרב ברצועת עזה, אלי פלאי, דדי שמחי ששכל את בנו גיא ז"ל בקרבות בקיבוץ רעים, ארז אשל ויריב אופנהיימר.

כאמור, באירוע הוענקו אותות המנהיגות הציונית ל-12 דמויות שבלטו במיוחד במלחמת חרבות ברזל בשלוש קטגוריות.

בקטגוריית חיזוק הרוח והמורל הלאומי, זכו: איריס חיים, אמו של יותם ז"ל שנחטף מכפר עזה, שהפכה את אסונה הפרטי למנוף רב עוצמה לחיזוק הרוח הלאומית. דוד סלומון, שהקים את מיזם 'נפגשים', במטרה לייצר שיח המגשר על המחלוקות בין המגזרים.

שי גראוכר, איש עסקים, שבאמצעות ארגון 'יחד ננצח' הפך למגשים משאלותיהם של משפחות הלוחמים, הפצועים, הנופלים והחטופים, ושל תושבי קווי העימות המפונים.

שי גראוכר מקבל את האות
שי גראוכר מקבל את האותצילום: חנה טייב

בקטגוריית ערבות הדדית וסולידריות חברתית, זכו: אייבי ביטון, מארגון 'משפחה למשפחה', שפועל ומפגיש בין משפחות יהודיות בישראל לבין משפחות יהודיות בתפוצות. אלכס שצ'ופק, ממייסדי מתחם ענק בצומת גילת בו הוגש לחיילים בכל שעות היום מזון מפנק, הוצע להם ציוד אישי חיוני וניתנה להם הפוגה למנוחה והתרעננות.

ניצן שכטר, נשואה לאיש קבע, שהקימה את 'קהילת נשות המילואימניקים והקבע' ובה הציעה מרחב מכיל ומוגן לשיתופי מידע, לעזרה ממשית באמצעות שידוך למערכי התנדבות, לתמיכה רגשית הדדית ולכל קושי או מצוקה העולים מהיעדרות האב ובן הזוג. הקהילה מונה כ-10,000 נשים.

ארגון "השומר החדש", שהוציא כמאתיים אלף מתנדבים שהתפזרו במשקים החקלאיים, מילאו את המחסור בידיים עובדות, ובכך הצילו את היבולים, את מפעלי חייהם של אינספור חקלאים, ואת החקלאות הישראלית כולה.

ארגון הילמ"ה (הייטק למען החברה), שעם פרוץ המערכה הפגינו ראשיו מנהיגות טכנולוגית-חברתית-ציונית יוצאת דופן, כשרתמו את כל משאבי הארגון לפיתוח בזק של פתרונות טכנולוגיים לאתגרי המערכה.

הענקת האות
הענקת האותצילום: חנה טייב

בקטגוריית תקומה וגבורה ישראלית, זכו: לוחמי כיתת הכוננות של הישוב שלומית, שבעודם ממתינים לגלי התקיפה על יישובם, שמעו בקשר את קריאות המצוקה של שכניהם מהמושב החילוני השכן פרי גן, החליטו לפצל את כיתת הכוננות, חלקה לשמור על שלומית וחלקה לפרי גן. ארבעה מחברי כיתת הכוננות של שלומית נפלו על הגנת פרי גן, ובכך מנעו את כיבוש הישוב וחטיפת ורצח תושביו.

תושבי מושב פטיש רמי ועוז דוידיאן, שיצאו מבתיהם עם רכביהם על מנת להציל צעירים שברחו מהטבח במסיבת נובה, ובכך סיכנו את חייהם אך הצילו את חייהם של צעירים וצעירות רבים.

כתב גלי צה"ל בדרום רמי שני, שבבוקר השבעה באוקטובר נסע עם רכבו הפרטי לאזור המסיבה ברעים. גם הוא נכנס שוב ושוב לאזור שהיה אז בשליטת המחבלים, גם הוא חילץ תחת אש ניצולים ופצועים, וגם הוא חזר ועשה זאת שוב ושוב ושוב.

חברי ועדת האותות: ראש המל"ל לשעבר מאיר בן שבת, מו"לית גלובס אלונה בראון, מומחית המנהיגות ד"ר גרניט אלמוג ברקת, עורך הדין רמי גורן, הרבנית יסכה רגב.

מנכ"לית הקרן למנהיגות ציונית, עו"ד אפרת שהם הילדסהיימר מסרה: "מתוך נינוחות וביטחון קיומי, אימצנו בהדרגה התייחסות אל הציונות כאל אידאה אמורפית שצבעיה הולכים ודוהים. זאת היתה שגיאה מרה. בחסותה, הלכה והעמיקה החולשה המנהיגותית שלנו, שהתמכרה לשלווה על חשבון הערנות. החולשה נקלטה והזמינה עליה אויבים ואורבים. מאות אלפי ידיים ועיניים מחכות לחולשתינו כי תבוא. והיא באה".

היא הוסיפה כי "עלינו לתקן את השגיאה המתמשכת שהובילה אותנו אל שעת מבחן זו. עלינו לשוב אל תכליתנו ולראות את הציונות כפי שהיא באמת – ברירת חיינו היחידה, חלום הדורות היקר מפז, שהאחריות להמשך קיומו מוטלת על כתפינו ותובעת מאיתנו להקים מנהיגות שתדע להילחם עליו ולבצרו בכל כוח קיומנו".

"הקרן למנהיגות ציונית" היא קרן על מפלגתית וא-פוליטית, המקדמת הוויה ציונית ורוח יהודית במרחבי ההשפעה על דמותה של המדינה. באמצעות תכניות ההכשרה לפיתוח המנהיגות שלה, הקרן שואפת לייצר סדר יום ציוני במרחבי החיים המעצבים אומה, דרך בניית רשת של מנהיגות ומנהיגים בעלי תודעה לאומית איתנה, זהות ציונית וזיקה לרוח היהודית ולעקרונות הדמוקרטיה.