מגרטת הרכבים
מגרטת הרכביםצילום: באדיבות רגבים

בשנים האחרונות הוקמה מגרטת רכבים פלסטינית לא חוקית, דרומית לצומת עופרים בבנימין (כביש 446) ובסמוך למודיעין עילית.

המגרטה המזהמת ומוסך הרכבים הצמוד לו נמצאים על שטחי C על אדמות סקר ובתוך צו איסור בנייה צבאי. בעת האחרונה התבצעו במקום הרחבות עבודות פיתוח ויצירת כביש עפר. נוסף להשתלטות מטרים ספורים מהכביש הראשי, נוצר מפגע סביבתי ותברואתי.

בתנועת רגבים פנו במכתב למנהל האזרחי ולשר הביטחון יואב גלנט בדרישה להרוס את המבנה המסוכן ולפנות את הפלישה הלא חוקית לאדמות הסקר.

"מדובר באתר היוצר מפגע תחבורתי חמור, זאת לצד סיכון חייהם של הנוסעים בכביש. ריבוי המגרטות ביו"ש הינו גורם מרכזי בתופעת ה"משטובות" – תופעה בעלת מאפיינים ביטחוניים לאור הקשר המובהק בין שימוש במשטובות לבין פיגועים המתרחשים באזור, לרבות מספר פיגועי דריסה שהתרחשו במהלך מלחמת 'חרבות הברזל'", כתבו ברגבים.

עוד ציינו כי "העבודה שסחר בלתי מורשה בגרוטאות וחלקי חילוף הוא מהגורמים העיקריים למכת גניבות הרכב הקיימת בתחומי מדינת ישראל מזה שנים רבות."

מאיר דויטש, מנכ"ל רגבים, אמר כי "הבנייה הפלסטינית הלא חוקית, מטרים מהכביש הראשי היא סכנה ביטחונית ואסרטגית שנראה טרם הבינו במערכת הביטחון את השלכותיה על אף תרחיש השביעי באוקטובר. בנוסף, כלי המוות - משטובות, הם הבחירה המועדפת על המחבלים, זאת כדי להקשות על הזיהוי שלהם. כל רכב כזה שנוסע על הכביש הוא פצצה מתקתקת".

ראש מועצת בנימין ישראל גנץ הדגיש כי "ביטחון מתחיל במשילות ובאכיפת החוק והסדר הציבורי נגד תעשיית העבריינות הערבית שמנצלת את אוזלת היד של גורמי האכיפה. הסלחנות הזו הופכת לאיום בטחוני ובטיחותי שגובה חיי אדם. כשהאכיפה מצד מדינת ישראל רפה ולא קיימת, זה כר פורה להפקרות ביטחונית".