הרב חגי ולוסקי ודודו סעדה
הרב חגי ולוסקי ודודו סעדהצילום: בשבע

דודו סעדה מארח את אל"מ (במיל') הרב חגי ולובסקי לשעבר רמ"ח הרבנות הצבאית: "חיל הרבנות נותן את הנפש, הנשמה, והרוח שמפעמת בקרב החיילים ומפקדים, גם בשיגרה ובפרט בימי מלחמה".

"אנחנו רואים את זה עכשיו עד כמה הרבנים מרוממים את רוחם של המפקדים. החיבור לשטח הוא כלי שאי אפשר בלעדיו, ואי אפשר להגזים בתיאור עד כמה הוא חשוב".

"בתחילת המלחמה היינו במחנה שורה עסוקים במאמץ של זיהוי וטיפול בחללים שהגיעו בכמויות. בכל תרגיל הכי הזוי לא חלמנו שנגיע למספרים כאלו ובפרק זמן כזה קצר. שום תרגיל לא הכין אותנו לסיטואציה הזאת, וישר הוטלנו לתוך המציאות הזו. כל חלל קיבל 100% טיפול והכל במקום אחד ברגישות, מקצועיות ובמהירות. תוך יומיים כבר התחילו לוויות. ביום העמוס ביותר היו מעל 80 לוויות ביום אחד. מערך הרבנות הצליח להביא במהירות רבה אנשי מילואים, ועוד אנשים שסייעו גם במעטפת הלוגיסטית ושוטרים צבאיים שיכווינו, וקציני ערים שליוו את ההלוויות".

"לפני חמישה חודשים פנה אלי הרב הראשי לצה"ל ואמר לי - 'איך אנחנו נערכים למבצע פסח'?
אמרתי לו שאני ממליץ למנות פרוייקטור שיתעסק עם נושא הפסח. ואז הוא אמר לי שתי מילים: 'בהצלחה. הוסמכת'... מאז אני מתעסק עם כל ההיערכות לפסח. רכשנו כמות כפולה של מצות שמורות והגדות, מנות סדר . צה"ל ערוך ומוכן לפסח. הצבא כצבא במטבח המרכזי, מקפיד שלא יהיו קטניות כדי שנוכל לאכול על הבסיס הנרחב ביותר וכדי שכולם יוכלו לאכול ולכן מקפידים שיהיה ללא בישול קטניות - בישול בשמן דקלים. השנה התירו אכילת קטניות ללוחמים אבל ההיתר מיועד לפרט. במטבח המרכזי אין שום קטניות בצבא. גם חברות הסעדה שמספקות מזון לצה"ל יודעות שהם צריכות לספק מזון ללא קטניות, ואנחנו משגיחים ומפקחים".

הרב ולובסקי, שבאזרחות עוסק בשנים האחרונות בהרצאות וכתיבת ספרים בנושאי הנגשת יהדות לכלל הציבורים, מספר כיצד הוא רואה את החיבור של הציבור הישראלי בחודשים האחרונים ליהדות: "אתה רואה שכולם רוצים להתחבר יותר למסורת. אתה רואה חיילים שאינם דתיים, שגם אחרי שהם כבר לא על מדים הם ממשיכים ללבוש ציציות".