הרב אליאב תורג'מן ודודו סעדה
הרב אליאב תורג'מן ודודו סעדהצילום: בשבע

דודו סעדה מארח את הרב אליאב תורג'מן, רב גדס"ר 551, מנהל אגף הרבנים וחבר הנהלת איגוד רבני קהילות.

הרב תורג'מן גדל בדימונה, בנו של ראש מוסדות דימונה - הרב דוד תורג'מן, אח לזמר עקיבא ולאומנית רוחמה בן יוסף: "הכי מוכשרת בבית. מופיעה רק בפני נשים ולכן פרצה פחות את תקרת האומנים".

הוא מציין כי הבית בו גדל הוא בית עם מסירות נפש לעם ישראל, תלמוד ולימוד תורה. משמש גם כרב קהילה בבית הכנסת קוממיות בו גדל בדימונה, ומנהל אגף הרבנים באיגוד רבני קהילות: "מהפכה אדירה שמוביל הרב שמואל אליהו. רבני קהילות נמצאים בקהילות בכל רחבי הארץ עם תובנה של שליחות אדירה ומסירות נפש למען כלל ישראל".

חצי שנה למלחמה. הרב אליאב משתף: "החוויה הכי משמעותית שלי זו הפגישה עם עם ישראל. בצבא אני נפגש עם הנשמה של עם ישראל בצורה הכי גלויה וחשופה שיש. לפני כל כניסה לעזה אתה מרגיש ממש סיטואציה קדושה, כמעמד הר סיני. אתה רואה אנשים שמפסיקים את שגרת חייהם ואומרים - אני שם הכל בצד, ועם ישראל עכשיו הוא העיקר - ועם ישראל חי. זו מסירות נפש לקום לבוא ולהילחם. חיילים התייצבו מכל העולם עם מסירות נפש אמיתית מעומק הנשמה".

"נכון, יש לנו אבדות רבות והכאב והקושי יכול להקטין - אבל גם יכול להצמיח ולתת כוחות, כמאמר הרב קוק: 'הַחַיִּים תּוֹפְסִים הֵם אֶת עֶרְכָּם רַק עִם הַדֵּעָה שֶׁל קְדוּשַׁת מְסִירוּת הַנֶּפֶשׁ. כְּשֶׁיֵּשׁ עַל מה לִמְסֹר אֶת הַחַיִּים - אָז הַחַיִּים הֵם דָּבָר שֶׁיֵּשׁ לָהֶם עֵרֶךְ'. זאת אומרת רק כשאתה מבין שאפשר למות בשביל משהו - אז אתה מבין את ערך החיים עצמם. אנחנו משלמים מחיר כל כך כבד - וזה חלילה לא לקדש את המוות, אלא לקדש את החיים ולהבין שהחיים פה בארץ ישראל כל כך חשובים עד כדי כך שמוכנים גם למות בעבורה. עם ישראל ראוי לקדושה הזאת של מסירות הנפש".

היום ר"ח ניסן. בעוד שבועיים נחגוג את חג הגאולה, חג החירות. איך חוגגים בתקופה כזו כאשר יש לנו אחים יקרים שכלואים בשבי החמאס? - "משפט ידוע בעולת ראי"ה: 'יֵשׁ בֶּן חֹורִין שֶׁרוּחוֹ רוּחַ שֶׁל עֶבֶד, וְיֵשׁ עֶבֶד שֶׁרוּחוֹ מְלֵאָה חֵרוּת'. אפשר להיות בן חורין גם במעמקי המנהרות בעזה, ואני מאמין שיש שם בני חורין אמיתיים כי אנשים שמוסרים את הנפש הם בני חורין. חירות לא תלויה רק בחופש".

"'בניסן עתידין להיגאל' - "ניסן זה לא רק חודש, זה לא מוגבל בזמן, זו תכונה. התכונה ה'ניסנית' של גאולה שלא תלויה במעשים, ולא תלויה דווקא בתשובה או במציאות מסוימת. הקב"ה הוא בעל מלחמות, בורא רפואות - הרפואה כבר נבראה. אנחנו צריכים להאמין בזה לראות את זה וגם לחיות את זה, ובעזרת השם כולנו נבין את הרפואה הגדולה שהקב"ה מביא לעולם גם בתקופה הקשה בה אנו נמצאים כרגע".