הרב צבי ארנון
הרב צבי ארנוןצילום: יח"צ

השאלות הכבדות ביותר מגיעות בערב שבת או בשעות הלילה המאוחרות.

ביום שישי קצר, בזמן שבו הלחץ נוקש בדלת, צילצל הטלפון. בצד השני של הקו אישה שואלת בהיסוס האם אפשר לשאול שאלה קשה? באותו רגע אני נזכר בגמרא המספרת על השאלות שנשאל הלל הזקן בערב שבת, אני לוקח נשימה ארוכה, ועונה: "בוודאי שאפשר, בשביל זה אנחנו כאן."

ליאת סיפרה בבכי חנוק על אמה שחלתה לפני כשנה במחלת הסרטן שטיפלו בה בטיפולים שונים, הקרנות וכימותרפיה. נראה היה שיש הטבה במצבה, אולם המחלה התפרצה שוב ביתר שאת, ובנוסף מתווסף ויכוח נוקב בין האחים בשאלות האם להיכנס לסדרה נוספת של טיפולים ביולוגים? או להניח לאם לסיים את חייה ללא טיפולים?

האמא צעירה יחסית (65), אולם בשל מצבה היא איננה צלולה לקבל החלטות.

לרוב, קיימת ציפייה בקרב השואלים לקבלת תשובה מיידית לשאלותיהם אולם אנו לא נוהגים כך, מדובר בשאלות של חיים ומוות. צריך להבין לאשורו באיזו מחלה מדובר? עד כמה האמא סובלת? מה הפרוגנוזה? ובעיקר מה הסיכוי ומהו הסיכון של הטיפול המוצע?

הסברתי לליאת שהתשובה לשאלה אינה פשוטה ואינה על רגל אחת, יש לקרא מסמכים רפואיים ולדבר עם הרופא המטפל.

ליאת השיבה: "אם לא היו שואלים אותנו האם להנשים במידה שהמצב מתדרדר לא הייתי מתקשרת בערב שבת אבל המצב כרגע לא יציב"

אכן מדובר בשאלה דחופה!!

לא פשוט לדבר עם רופא מומחה בערב שבת, אולם לאחר מאמצים רבים בסמוך לכניסת השבת השגתי רופא אונקולוג שאנו עובדים עמו שדייק את הסיכויים והסיכונים שבטיפול המוצע, אולם עדיין הדילמה נשארה קשה.

מיהרתי להתקשר לאחד מגדולי הפוסקים וההחלטה שהתקבלה הייתה לתת את ההזדמנות ולהנשים במידת הצורך חזרתי לליאת עם התשובה וסיכמנו שנדבר במוצאי שבת.

השבת הייתה מתוחה גם עבורי, מחשבות רבות האם ינשימו את האם והאם תצליח לצאת מהמצב הקשה ?

המתח בין ערך החיים מצד אחד והימנעות מהארכת סבל מצד שני הוא לפעמים דק מאוד.

במוצ"ש התקשרה ליאת וספרה שאכן המצב של האם התדרדר והנשימו אותה, אולם לדעת הרופאים היא תוכל בהמשך להיגמל מההנשמה ולהמשיך בטיפולים נגד המחלה שלה, ואכן כך היה.

לנגד עיננו עומד תמיד הציווי על שמירת החיים. לכל רגע ורגע בחיי האדם יש משמעות וחשיבות גם אם האדם אינו צלול או אינו מתפקד..
הקב"ה ומאידך אנו לא מצווים להאריך סבל של חולה שאין מרפא למחלתו ובמיוחד אם החולה אינו מעוניין בכך.

סדנת "המבוגר האחראי" נותנת לבני משפחה המטפלים בהוריהם מגוון כלים להתמודדויות יומיומיות. פרטים נוספים באתר של קדושת החיים.

הרב צבי ארנון, ראש אגף קדושת החיים 079-5555955