מירוץ עמיצור היום
מירוץ עמיצור היוםצילום: באדיבות המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט

יותר מ-51 שנים עברו מאז ביצעו מחבלי ארגון "ספטמבר השחור" את אחד מפיגועי הטרור המזעזעים ביותר בעולם ובעולם הספורט בפרט, טבח 11 הספורטאים הישראליים באולימפיאדת מינכן שבגרמניה.

היום (שלישי) קיים המרכז האקדמי לוינסקי־וינגייט בפעם ה־50 את המרוץ המסורתי הנחשב למירוץ הוותיק ביותר בארץ, 'מרוץ עמיצור', להנצחתו של עמיצור שפירא ז"ל.

שפירא ז"ל שהיה במקצועו מורה לאתלטיקה במכללה האקדמית בווינגייט, שימש כמאמן האתלטיקה של נבחרת ישראל בזמן אולימפיאדת מינכן, שם מצא את מותו בטבח 11 הספורטאים בידיי ארגון המחבלים "ספטמבר השחור" ב-1972.

בטקס מיוחד שנערך לפני הזנקת המרוץ היום בנוכחות שושנה שפירא אלמנתו של עמיצור ז"ל ובני משפחתו, נשאו דברים פרופ' רוני לידור נשיא המרכז האקדמי לוינסקי־וינגייט ויעל ארד יו"ר הוועד האולימפי בישראל.

גם גילי לוסטינג מנכ"ל הוועד האולימפי והאצנית אסתר רוט שחמורוב שהתאמנה תחת שפירא ז"ל, נכחו בטקס.

שושנה שפירא, אלמנתו של עמיצור שפירא ז"ל אמרה בטקס: "אנו מתכנסים כאן היום בפעם החמישים ומרכינים ראש לזכרו של עמיצור היקר. עמיצור היה פורץ דרך, ממייסדי הדרך. חתר מטבעו למצוינות. המוטו שלו היה "התמדה, היא אם כל הצלחה".

עמיצור הקדיש לעבודתו את מלוא חייו ובדרכו הצנועה גרף עשרות תעודות הוקרה ואף הרחיב את כישוריו בהשתלמויות ברחבי אירופה. עבודתו כמורה במכללת וינגייט הסבו לו כבוד רב ללא ספק. משפחתי וקרוביי מאז ועד היום כואבים את לכתו של האיש הדגול שהספיק בארבעה עשורים בחייו את הבלתי ייאמן. שירת חייו הופסקה באמצע. הוא הספיק לעשות את הלא יאומן ולפרוץ דרך, יהי זכרו ברוך ולעולם נזכור ולא נשכח את עמיצור".

רוני לידור, נשיא המרכז האקדמי לוינסקי־וינגייט, אמר כי המירוץ הפעם מוקדש גם לזכרם של הנופלים והנרצחים במלחמת 'חרבות ברזל': "כחלק מהשמירה שלנו על שגרה ופעילות בתקופה הנוכחית, ולקראת המשחקים האולימפיים בפריז קיימנו הבוקר את המרוץ לזכרו של עמיצור שפירא ז"ל, מחללי מינכן 1972. זו הפעם ה־50 שאנו מארגנים את המרוץ והשנה הקדשנו אותו לזכרם של הנופלים והנרצחים במלחמת חרבות ברזל, בתקווה לחזרתם המהירה של החטופות והחטופים ולהחלמתם המהירה של כל נפגעי המלחמה – בגוף ובנפש."

יעל ארד, יו"ר הוועד האולימפי בישראל אמרה: "עמיצור שפירא ז"ל היה מאמן כריזמטי ומוכשר, שהעמיד דורות של ספורטאים מצטיינים בתקופה שבה לא הייתה מערכת משוכללת כפי שיש כיום. הוא גם טיפח את אחת מגדולות הספורטאיות בישראל, אסתר רוט שחמורוב, והביא אותה להישגים עולמיים חסרי תקדים. עמיצור ז"ל נרצח יחד עם עשרה מחבריו והותיר חלל גדול בלב כולם. יותר מ־50 שנה אחרי הטבח הנורא באולימפיאדת מינכן 1972 התחוור לכולנו שמפלצות האדם מארגון ספטמבר השחור התחלפו באלו של חמאס, דבר שמחדד כל כך את החשיבות של יכולתה של מדינת ישראל להגן על אזרחיה בארץ ומחוצה לה. עוד 108 ימים ייפתחו המשחקים האולימפיים ה־33 בפריז ודגל ישראל יתנוסס שם למורשתם ולזכרם של י"א חללי מינכן", אמרה ארד.

במרוץ השתתפו כ-400 רצים ורצות, סטודנטיות וסטודנטים לחינוך גופני מקמפוס וינגייט, חברות וחברי סגל אקדמי ומנהלי המרכז האקדמי, וכן בני משפחתו של עמיצור שפירא ז"ל.