הרמטכ"ל הרצי הלוי
הרמטכ"ל הרצי הלויצילום: דובר צה"ל

השר לשעבר חיים רמון קורא לרמטכ"ל הרצי הלוי לקחת אחריות ולהתפטר מתפקידו - למרות שישראל נמצאת עדיין בעיצומה של המלחמה בעזה.

"חצי שנה עברה מאז טבח השבעה באוקטובר. הרמטכ"ל הרצי הלוי לקח אחריות מיד לאחר הטבח, ואמר 'צה"ל אחראי לביטחון המדינה ואזרחיה ובשבת בבוקר בעוטף עזה לא עמדנו בזה'. כבר אז היה ברור לרמטכ"ל, וכך אמר למקורביו, כי כמי שעמד בראש הצבא בזמן המחדל, הוא לא ישלים את כהונתו. אולם, הלוי הסביר אז בצדק כי 'עכשיו זו עת למלחמה' ולכן הוא קיבל תמיכה מהציבור להוביל את צה"ל למהלך הקרקעי ברצועת עזה, למרות אחריותו למחדל", ציין רמון.

הוא הסביר כי "היום, חצי שנה לאחר תחילת המלחמה, כמעט כל כוחות צה"ל שנכנסו לרצועה, כבר יצאו ממנה. צה"ל אינו נמצא בצפון הרצועה, ואילו כיבוש רפיח והדרום נראה רחוק מאי פעם. בימים האחרונים צה"ל נסוג גם מח'אן יונס. מאז פברואר, המלחמה ברצועה עברה לעצימות נמוכה, ועכשיו אין שם לחימה כמעט בכלל".

"בדחילו ורחימו אני פונה לרמטכ"ל הרצי הלוי, ואומר לו שהגיעה העת לממש את אחריותו ולהתפטר מתפקידו. על אף אחריותו למחדל, אני משוכנע שעם ישראל מוקיר לו תודה גדולה על שירותו ארוך השנים ותרומתו לביטחון ישראל", כתב רמון בפייסבוק.

"אני מאמין ומקווה שההתפטרות של הלוי תעורר תגובת שרשרת, וכל הקצונה הבכירה בצה"ל שאחראית למחדל, תקום ותתפטר בעקבות הדוגמה שיציב הרמטכ"ל", הוסיף.

"יתרה מכך, גם בכירי הדרג המדיני שנושאים באחריות למחדל, ובראשם ראש הממשלה, יבינו שהגיעה העת להתפטר או ללכת לבחירות בהקדם האפשרי, וכל המערכת הפוליטית, על כל חלקיה, חייבת לאחר האירוע הנורא בתולדות הציונות ללכת חזרה לעם ולבקש מחדש את אמונו", סיכם רמון.