נבחרת ישראל. בקרוב בקופה אמריקה?
נבחרת ישראל. בקרוב בקופה אמריקה?צילום: האתר הרשמי, ההתאחדות לכדורגל

האם נבחרת ישראל בכדורגל תעפיל בקרוב לטורניר עולמי גדול? אם לשפוט את הודעת ההתאחדות לכדורגל היום (חמישי) בדבר ההסכם ההיסטורי ופורץ הדרך שחתמה עליו יחד עם קונפדרציית הקונמבול, התשובה לכך היא כן וזהו רק עניין של זמן עד שהנבחרת הישראלית תעפיל סוף סוף לטורניר עולמי גדול לראשונה מאז מונדיאל 1970 במקסיקו.

בהודעתה הבוקר, הודיעה ההתאחדות לכדורגל כי יו"ר ההתאחדות שינו זוארץ ומנכ"ל ההתאחדות ניב גולדשטיין, חתמו על הסכם שיתוף פעולה עם קונפדרציית הקונמבול העולמית.

מדובר בהסכם היסטורי ופורץ דרך, כזה שאף יש לו מלבד חשיבות ספורטיבית גדולה, גם חשיבות מדינית עצומה לא פחות, כאשר מלבד האפשרות לצירופה של ישראל בעתיד לטורניר הקופה אמריקה היוקרתי, טורניר הכדורגל הדרום-אמריקאי וטורנירים נוספים, תהיה זו אפשרות לשגשוג יחסים בינלאומיים עם מדינות דרום-אמריקה.

ההסכם הההיסטורי בין ההתאחדות הישראלית להתאחדות הכדורגל הדרום אמריקאית נחתמה אמש באסונסיון שבפרגוואי, זאת לאחר סדרת פגישות אישיות של ראשי ההתאחדות הישראליים עם נשיאי ומנכ"לי התאחדויות הכדורגל של כל החברות בקונפדרציית הקונמבול.

בין המדינות הנמצאות בהתאחדות הדרום אמריקאית ניתן למצוא את אלופת העולם ארגנטינה, ברזיל, אורוגוואי, פרגוואי, אקוודור, בוליביה, ונצואלה, פרו, צ'ילה וקולומביה.

החתימה על הסכם שיתוף הפעולה פורץ הדרך התאפשרה בהובלת סגן נשיא פיפ"א ונשיא הקונמבול, אלחנדרו דומינגס שהיה אורח ההתאחדות לכדורגל בישראל בספטמבר האחרון ונפגש אף עם ראש הממשלה נתניהו ונשיא המדינה הרצוג.

מזכר ההבנות בין ההתאחדות לכדורגל לפדרציית קונמבול, כולל שיתופי פעולה במגוון תחומים כגון, פיתוח והכשרת מאמנים, שיפוט, כדורגל נשים, נוער וילדים, שיתוף ידע מקצועי בתחומי רפואה, טכנולוגיה, שיווק ותקשורת, משחקי ידידות בין הנבחרות השונות ומועדונים מההתאחדויות החברות וגולת הכותרת כאמור - אפשרות להכללת נבחרת ישראל בטורנירים אותם מארגנת קונמבול, בהם קופה אמריקה היוקרתי.

יש לציין כי על פי שיטת המשחקים הנהוגה בטורניר הכדורגל הדרום-אמריקאי היוקרתי, קופה אמריקה, מלבד 10 הנבחרות החברות בקונמבול, משתתפות בטורניר גם שתי נבחרות אורחות, כאשר בדרך כלל מוזמנות נבחרות מצפון-מרכז אמריקה, אך גם נבחרות אסיאתיות כדוגמת יפן וקטאר שיחקו בקופה אמריקה בעבר, ואולי בקרוב גם נבחרת ישראל.

החתימה על הסכם כזה בזמן מלחמה מהווה הישג אדיר כאשר מדינות רבות למעשה מביעות דרך הסכם היסטורי זה הכרה בישראל ובפעולותיה למיגור החמאס בעזה.

יו"ר ההתאחדות לכדורגל זוארץ נפגש גם עם נשיא פיפ"א ג'יאני אינפנטינו, כאשר יחד עם מנכ"ל פיפ"א מתיאס גרפסטרום ומנכ"ל ההתאחדות לכדורגל, דנו אלה בקונגרס פיפ"א הקרוב שייערך במאי בבנגקוק, שם תעלה בין היתר ההצבעה הערבית על הדחתה של ישראל מכל המפעלים האירופיים.

בפגישה דנו ראשי פיפ"א וראשי ההתאחדות הישראלית על הדרכים בהן תסייע פיפ"א להתאחדות לכדורגל בפיתוח הענף בארץ וברמה הבינ"ל.

שינו זוארץ, יו"ר ההתאחדות לכדורגל: "זה רגע מרגש במיוחד, היסטורי, פריצת דרך בינ"ל עבור ההתאחדות לכדורגל. חתמנו על הסכם לשיתוף פעולה עם מעצמות ענק, אלופות עולם, אלופות הקופה, מדינות שהכדורגל בהן הוא אבן יסוד, תרבות, דת. אני תמיד מגיע למעמדים כאלה צנוע וסקרן כדי ללמוד, ומספיק בטוח במה שיש לנו כהתאחדות וכמדינה להציע לשותפים שלנו. חברות האמת שלנו עם אלחנדרו דומינגס, נשיא קונמבול וסגן נשיא פיפ"א, הולידה פרי נפלא לכדורגל הישראלי. נעבוד קשה כדי לתרגם את ההסכם המבטיח לאמצעי שיניב תוצרים משמעותיים. אני מאוד מקווה שנבחרת ישראל תהיה חלק מאחד הטורנירים הגדולים שמארגנת קונמבול, אולי קופה אמריקה".

ניב גולדשטיין, מנכ"ל ההתאחדות לכדורגל: "הרעיון והיוזמה לשיתוף הפעולה נולדו כבר בביקור המוצלח והמרגש של סגן נשיא פיפ"א אלחנדרו דומינגס בארץ בספטמבר האחרון. היום, כאשר זה מיתרגם להסכם כל כך משמעותי, ולאחר שנפגשנו עם ראשי התאחדויות קונמבול, אני משוכנע שהעתיד יהיה פורה ועשיר בתוצרים. זה הסכם שיתרום לכדורגל שלנו באספקטים מרכזיים - ברמת ההתאחדויות, הנבחרות וכמובן המועדונים. במהלך הביקור, נוכחנו לגלות חברי אמת שחולקים אתנו חזון משותף בקשר להווה ולעתיד של שני הגופים. תודה מיוחדת למר חיימה גרייבסקי, חבר בוועדת ההתאחדות לקשרים בינ"ל, ומי שסייע רבות בהגעה לרגע המיוחל".

נשיא קונמבול, אלחנדרו דומינגס: "אני שמח על הגעתכם אלינו ובטוח כי שיתוף הפעולה בינינו יוליד דברים נפלאים עבור השותפים, לא רק בכל הקשור לכדורגל. בביקורי בישראל למדתי עד כמה אתם אוהבים את המשחק, מצאתי התאחדות מתקדמת ומובילה בתחומים רבים ואין ספק שיש לכם הרבה מה לחלוק אתנו וכך גם לנו. כדורגל מחבר תרבויות, לא משנה עד כמה המרחק הגיאוגרפי גדול, ויכול לתרום לשלום. אני, כמו גם חברי לקונפדרציית הקונמבול, רוצים לראות את נבחרות ישראל חלק מהטורנירים שאנחנו אחראים להם. החתימה על שיתוף הפעולה היא רגע מרגש, אבל העבודה למימושו והתוצרים שיוליד יהיו מרגשים ומועילים פי כמה לטובת עתיד טוב יותר עבור רבים כל כך".