חקירה. אילוסטרציה
חקירה. אילוסטרציהצילום: iStock

בית משפט השלום בנצרת פסק כי המשטרה תפצה שלושה נערים אותם עיכבה לפני ארבע שנים בחשד כי פרצו לקבר ''נבי יהודה'' בצפון בסכום של 35,000 שקלים.

הנערים נחקרו בניגוד לחוק תוך מניעת מזון ומים ונלקחו מהם הפלאפונים. עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו הגיש תביעה נגד התנהלות המשטרה.

כאמור האירוע התרחש לפני ארבע שנים, כשאחיו של אחד הנערים ניסה להיכנס לקבר ''נבי יהודה'' הסמוך לשאר ישוב, אך נדחה על ידי השומר בכניסה. למחרת כאשר שימש האח כמלווה בטיול של אחיו וחבריו הוא עוכב ע"י שוטרים ונלקח יחד עם הנערים אותם ליווה לתחנת המשטרה בצפת.

השוטרים נטלו מהנערים את מכשירי הטלפונים הניידים שלהם ללא כל סמכות ועיכבו אותם במשך שעות בתחנה בניגוד לחוק. במהלך שעות העיכוב סירבו השוטרים לבקשת הנערים להביא מהרכב את האוכל שלהם, שכן עוכבו בטרם הספיקו לאכול ארוחת בוקר. כתוצאה מכך לא אכלו דבר עד הצהריים. אחד הנערים התלונן בפני השוטרים על כאב ראש וביקש לקבל אקמול, אך נענה בתשובות מזלזלות מצד השוטר "אנחנו לא קופת חולים".

בית המשפט קבע כי לא היה מקום לעכב את הקטינים ולהרוס את הטיול מכיוון שכבר בלילה שלפני העיכוב התקבל במשטרה דיווח כי באירוע נכחו ארבעה בגירים. עוד קבע ביהמ"ש כי בהתייעצות שהתקיימה לאחר שעוכבו הנערים לתחנה נאמר כי נוכח הראיות אין לקטינים מעורבות באירוע ולמרות זאת הם לא שוחררו בחזרה לטיול, ואף הושארו בתחנת המשטרה זמן רב יותר מהמותר בחוק ובכך נגרם להם עוול, שבגינו פסק בית המשפט פיצוי לכל אחד מהקטינים בסך 10,000 שקלים בתוספת הוצאות משפט.

עו"ד יאדו סיכם: "אירוע שערורייתי בו פוצצה המשטרה טיול שנתי לכיתה שלימה למרות שמראש היו לה ראיות שמפריכות כל קשר בין הילדים לבין האירוע המינורי אותו היא חקרה".

מהמשטרה נמסר כי "ככל שמושמעת ביקורת שיפוטית, הרי שהיא נלמדת ובמידת הצורך מופקים הלקחים הנדרשים בהתאם".