משתתפי מירוץ אפיקים
משתתפי מירוץ אפיקיםצילום: יח"צ

כבכל שנה, גם השנה הוזנק מרוץ אפיקים, מירוץ השליחים הנחשב למרוץ השליחים הארוך בעולם.

המירוץ שהוזנק אתמול זו השנה ה-11, במהלכו רצים המשתתפים לאורך 360 ק"מ, מירושלים עד לאילת, הוקדש השנה להשבת החטופים, בהם הרש גולדברג פולין שנחטף ממסיבת הנובה על ידי רעים.

את המירוץ שיסתיים מחר, יום שישי, אחרי 36 שעות של ריצה, יזמה עמותת אפיקים המפעילה 16 מרכזים לילדים בסיכון ברחבי הארץ, בחסות הקרן לידידות.

מרוץ אפיקים ע"ש אריאל גולדשמידט ז"ל נחשב למירוץ וותיק כאשר זו השנה ה-11 בה הוא מתקיים. מי שמוביל את המירוץ הוא רונן גולדשמידט, אצן מקצועי שמדורג במקום ה- 60 בכל הזמנים בריצת מרתון, כשסיים את מרתון וולנסיה שבספרד בזמן של 2:29 בשנת 2021.

גולדשמידט ששירת כמסתערב במשמר הגבול והוקפץ כמו רבים למילואים עם פרוץ מלחמת 'חרבות ברזל', הוא גם המשתתף שרץ את מספר הקילומטרים הגדול ביותר במרוץ אפיקים, 70 ק"מ.

"היום אולי יותר מתמיד המרוץ של אפיקים הוא חשוב לכל עם ישראל, כי אנחנו במלחמה והמון דברים השתנו מאז השבעה באוקטובר, אבל עדיין יש המון המון ילדים שצריכים את העזרה שלנו והתכנית של אפיקים עוזרת להם לצאת ממעגל העוני ותקווה להמשך חייהם", אמר גולדשמידט.

זה לא הקשר היחיד של המירוץ למלחמה, כאשר מקטע מיוחד במירוץ הוקדש להחלמתו של ארי שפיץ, לוחם גבעתי שנפצע אנושות בעזה והתעורר לאחר יותר מ-40 יום, במהלכם היה מורדם ומונשם.

עוד בטרם הוזנק המירוץ אמש, אמר משה לבקוביץ', מנכ"ל עמותת אפיקים: "אני שמח שהמרוץ ה-11 יוצא לדרך עם כל המורכבות והשנה הקשה בה אנו מצויים. אנו מאמינים בתוקף שגישה לחינוך והכשרה איכותית חיונית לשבירת מעגל העוני וסיוע לנוער בסיכון, היום יותר מתמיד ולמען השבת כל החטופים וחיילי צה"ל בשלום".

עמותת אפיקים נוסדה ב-2007 ומטרתה להעניק לילדים בסיכון בישראל ולהוריהם כלים שיאפשרו להם לצאת ממעגל העוני, על ידי חינוך והשכלה. אפיקים מפעילה תכניות ארוכות טווח, מגיל 6 ועד 26, ומאפשרת יצירת שינוי משמעותי בחיי הילדים ובמקביל מסייעת להוריהם לרכוש כישורי הורות משופרים. העמותה מפעילה 16 מרכזים ברחבי הארץ – בירושלים, בקרית מלאכי, בלוד ובקרית שמונה ומסייעת ליותר מ-650 ילדים בסיכון ובני משפחותיהם.