אושר שקלים וצבי סוכות
אושר שקלים וצבי סוכותצילום: ערוץ 7

בצל הסערה הציבורית בעקבות דברי מנסח הקוד האתי של צה"ל, פרופסור אסא כשר, חברי הכנסת צבי סוכות ואושר שקלים יזמו מכתב עליו חתמו עשרות ח"כים הקוראים לשר הביטחון לנסח מחדש את הקוד האתי של צה"ל.

"אין צורך להאריך בחשיבות הימים בהם אנו מצויים, ובחשיבות הגדולה שיש גם לרוח בשדה הקרב. בשדה הקרב לוחמים כתף אל כתף בני הקיבוצים ובני ההתיישבות, דתיים וחילוניים, עולים וותיקים. כולנו כאיש אחד בלב אחד", כתבו חברי הכנסת.

הם הדגישו כי "מה שמוביל את חיילינו זוהי רוח צה"ל, המלווה את חיילינו הגיבורים מיום הקמת המדינה ועד ימינו אנו".

לדבריהם "כעת נפל דבר. אחד ממנסחי מסמך רוח צה"ל, אסא כשר, נואם, מתראיין ומוביל מעל לכל במה קו חדש המוציא מתחת לאלונקה את מיטב בניו של צה"ל, כשהוא קורא להם בשמות גנאי בזויים שאין כאן המקום לחזור עליהם. בשנה האחרונה היה כשר ממובילי ותומכי קו הסרבנות, ובשמה המכובס – "הפסקת התנדבות", ובהתחשב בכך ובהתבטאויותיו האחרונות – הוא לא יכול עוד להיות מזוהה עם הקוד האתי של צבא העם, המגן על כולנו".

"אם רוצים אנו שכלל לוחמי צה"ל יוכלו להמשיך לשרת ולהילחם מתוך רוח גדולה - עלינו ליצור שינוי וריענון מיידי במסמך הנוכחי, כך שיהיה ראוי להזדהות של כלל החיילים".

את המכתב חתמו חברי הכנסת בפניה אישית לשר הביטחון לתיקון הקוד האתי של צה"ל: "אנו קוראים לאדוני לפעול לניסוח מחדש של הקוד האתי של צה"ל, כך שלא יהיה מזוהה עם אדם שמסית כנגד אוכלוסיות שונות ופועל לפילוג בחברה הישראלית".