נתניהו וביידן
נתניהו וביידןצילום: חיים צח /לע"מ

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן פרסם הבוקר (ראשון) הודעה לאחר שיחתו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

השיחה התקיימה לאחר המתקפה האיראנית נגד ישראל, במהלכה שוגרו כ-200 כטב"מים וטילי שיוט.

"מוקדם יותר היום, איראן - ושלוחותיה הפועלות מתימן, סוריה ועיראק - פתחו במתקפה אווירית חסרת תקדים נגד מתקנים צבאיים בישראל. אני מגנה את ההתקפות הללו בחריפות", אמר ביידן.

"בהנחייתי, כדי לתמוך בהגנה על ישראל, העביר צבא ארה"ב מטוסים ומשחתות הגנה מפני טילים בליסטיים למזרח התיכון. הודות לפריסות הללו ולמיומנות יוצאת הדופן של אנשי השירות שלנו, עזרנו לישראל להפיל כמעט את כל הכטב"מים והטילים ששוגרו", הוסיף הנשיא.

"זה עתה שוחחתי עם ראש הממשלה נתניהו כדי לאשר מחדש את מחויבותה של אמריקה לביטחון ישראל", אמר ביידן, שהוסיף כי "ישראל הפגינה יכולת התגוננות יוצאת דופן, והביסה התקפות חסרות תקדים. מדובר בשליחת מסר ברור לאויביה, שהם לא יכולים לאיים על ביטחונה".

הנשיא אמר עוד: "מחר, אכנס את מנהיגי G7 כדי לתאם תגובה דיפלומטית מאוחדת למתקפה החצופה של איראן. הצוות שלי יתקשר עם עמיתים ברחבי האזור. ונשמור על קשר הדוק עם מנהיגי ישראל. ולמרות שלא ראינו התקפות על כוחותינו או מתקנינו היום, נישאר ערניים לכל האיומים ולא נהסס לנקוט בכל הפעולות הנדרשות כדי להגן על עמנו".

במהלך הלילה שוחחו גם מזכיר ההגנה האמריקני לויד אוסטין ושר הביטחון יואב גלנט.

גורם אמריקני רשמי אמר לרשת CNN לאחר השיחה כי אוסטין ביקש מגלנט לעדכן את וושינגטון מראש על כל תגובה אפשרית למתקפה האיראנית.

בתוך כך, גורמים בוושינגטון אמרו לרשת NBC כי בכירים בארה"ב חוששים שישראל תגיב במהירות להתקפות של איראן מבלי לחשוב על השלכות פוטנציאליות לתגובה כזו.

עוד אמרו הגורמים כי הנשיא ג'ו ביידן הביע בשיחות סגורות דאגה מכך שראש הממשלה בנימין נתניהו מנסה לגרור את ארה"ב עמוק יותר לתוך סכסוך רחב יותר.