עוזי דיין
עוזי דייןצילום: ערוץ 7

האלוף (במיל') עזי דיין, סגן הרמטכ"ל לשעבר, מעריך שישראל צריכה לאחר המתקפה האיראנית לחשוב על תגובה משמעותית וקשה.

"ההתקפה הזו נכשלה וכעת ישראל צריכה להחליט כיצד להגיב. ברור שצריכה להיות תגובה, ללא קשר לשאלה האם היו לנו נפגעים, כי אסור לנו לאפשר מצב שאיראן יורה מתי שמתחשק לה", אמר דיין בראיון לבני טיטלבוים ב'כאן מורשת'.

הוא ציין כי "הפעם האחרונה שישראל נלחמה והיתה צריכה להכריע ביותר מזירה אחת הייתה מלחמת יום הכיפורים. היום המצב הזה יותר מורכב אבל גם הרבה יותר חשוב - לא רק להתגונן - אלא להכריע בזירות האלה. אנחנו צריכים להתייחס למצב כאילו כבר יש מלחמה אזורית. כשאיראן יורה עלינו, זו מלחמה אזורית מבחינתנו. אנחנו צריכים לחשוב במושגים של הכרעה מול איראן - ולא רק התגוננות".

כשנשאל האם המשמעות היא לתקוף בשטח האיראני ענה דיין כי הוא אינו מעוניין להציב מטרות - אבל הסכים לומר ש"איראן פגיעה יותר ממה שחשובים. היא מדינה גדולה מאוד ש-60 אחוז מהייצוא שלה הוא נפט גולמי שאיראן לא יודעת לזקק בעצמה, וקיימים בה סכרים רבים שפגיעה בהם תהווה פגיעה כבדה. לאיראנים יש גם שני חילות ים - אחד של הממלכה ואחד של משמרות המהפכה. היא גם גובלת ב-11 מדינות שונות וברור למה היה חשוב לנו לטפח קשרים עם חלקן".

"מול איראן איננו יכולים להיכנס למצב שבמשך חצי שנה הם יורים עלינו מדי פעם ואנחנו מסכלים את הירי. לכן, גם בעזה, גם בגבול הלבנוני, גם ביהודה ושומרון וגם באיראן, נצטרך להגיע להישגים ברורים ומהר. בכל מקום שנעשה את זה, תהיה השלכה והשפעה גם לגבי הזירה הספציפית, וגם לגבי הרתעה בכל הזירות האחרות", סיכם.