הסופר הרב יוסף אליהו, ראש ארגון 'עין טובה', סבו של סמל אריאל אליהו ז"ל שנפל בקרבות בשמחת תורה, התארח באולפן ערוץ 7 וסיפר על קבוצת תמיכה לסבים וסבתות שחוו שכול ונוסדה במהלך המלחמה.

"קיבלנו הודעה מעיריית ירושלים שיש איזו קבוצה, סדנה לסבים וסבתות. המארגן שיזם את הסדנה הוא אבא של דסי רבינוביץ' שיש לו ארגון בשם 'יקיר לי' העוסק בשכול אזרחי. הוא נכנס לנישה חשובה של חללי מלחמה - שבה ההורים הם המעגל הכי הכי קרוב וחשוב וכמובן האחים והאחיות, לעתים גם יש נשים וילדים", מספר הרב אליהו.

"הוא סיפר שבאיזשהו מקום הוא חווה, כשבתו נפטרה ההורים שלו לא שותפו בכל מה שהיה מסביב, למרות שהם חוו את הצער על הנכד או הנכדה וגם הם רואים את הכאב של הבן או הבת בצער רב ואין להם לעתים אפשרות להושיע. במצב הזה הם עצמם צריכים טיפול. הקבוצה הזו התאגדה בבית הכרם ויש ברחבי הארץ קבוצות דומות", הוא מוסיף.

לדעתו, צריך לתת דגש על כל פרט במשפחה, לאחר שכול. "שמתי לב בחצי שנה האחרונה שנפילה וטראומה שמשפחה חווה פתאום - גורמת להפרת איזון. אם כל אחד יודע מה התפקיד שלו במכלול של המשפחה, האיזון מופר, וכל אחד צריך לחפש מקום חדש. מתחיל מתח, לא הכל פתוח, לא על הכל אפשר לדבר מחשש שמישהו ייפגע. לכן קבוצות כאלה הן מאוד מבורכות. שוחחתי עם דוד שכול והוא אמר לי שהדבר הזה פגע בצורה אנושה בכל המשפחה. היא לא נותרה אותו דבר. האמא, שהייתה הציר המרכזי של המשפחה, התכנסה בתוך עצמה. כל השיח בתוך המשפחה הפך להיות מאוד רגיש וטעון - ועברו מאז עשר שנים. זה מצב שחייבים לטפל בו. אסור לוותר, צריך להמשיך להתעצם, להתגבר ואולי לצאת בכוחות מחודשים".

הרב יוסף אליהו מתייחס גם לדרך הנכונה להנציח את החללים. "יש אנשים ששואלים את עצמם כיצד כדאי להנציח. הסתכלתי על הדברים הללו בחודשים האחרונים. המדינה נותנת למשפחות קצבה מאוד מכובדת. האמירה כאן היא - אם שלחתם את יקיריכם להגן על המדינה וקרה מה שקרה והקרבתם קרבן חשוב - זכותכם להשפיע על המתרחש במדינה. זה משהו מאוד אישי - אבל אם מישהו לא החליט עדיין כיצד להנציח - שישאל את עצמו 'למה קרתה המלחמה הזו והמחדל הזה?'. זה קרה כי היו חסרים ספרי תורה בעם ישראל? אני לא חושב. צריך לנסות לחשוב מה הוביל למצב הזה וכיצד אתה יכול להנציח באופן שימנע שיקרה אסון כזה שוב. שהמנהיגים יחשבו אחרת".

"הציבור הדתי לאומי התגלה במלחמה כחוד החנית של המדינה. אם אתה מרגיש שברצונך להשפיע על ההנהגה אל תתרום למה שאנשים ממילא תורמים - אלא תחשוב על נקודה שבה לא תורמים. רוצה להשפיע על הפוליטיקה? תרום למכללה למדינאות שמצמיחה פוליטיקאים או אנשים שעוזרים לפוליטיקאים. חושב שהגברת הילודה חשובה? תסייע בנושא הזה. חושב שצריך לפעול להפחתת הגירושין בישראל? תנציח בדרך הזו", הוא מסכם.