בבור חיל האוויר
בבור חיל האווירצילום: דובר צה"ל

בלימת מתקפת הטילים והכתב"מים האיראניים עלתה לישראל סכומי עתק, אך בראייה לטווח רחוק היא יכולה להוות גם מנוף כלכלי משמעותי לישראל, כך מעריך אבי סלמה, מומחה בנקאות ונציג הבנק השוויצרי Hyposwiss בישראל.

"ראשית יש להודות לבורא עולם ולכוחות צה"ל שעשו הלילה הצגת תכלית איך מגינים על מדינה. צריך לזכור שזו התקפת הטילים הגדולה ביותר בין מדינות בתולדות האנושות. מעולם לא הייתה מתקפה כזו של מאות טילים וכטב"מים בצורה מאסיבית כל כך", אומר סלמה ומזכיר כי "בעידן המודרני - המלחמה האחרונה הייתה מלחמת העולם השנייה - וגם מלחמות ישראל היו בעיקר קרקעיות. טילים בליסטיים היו במיצגי ראווה בין המעצמות ובמדינות דיקטטוריות כמו צפון קוריאה. כזו מתקפה, מעולם לא הייתה בהיסטוריה האנושית".

לכך מוסיף סלמה ומדגיש כי "לא פחות מהמתקפה מעניינת ההגנה - בוודאי את מדינות העולם. כל מדינה שרוצה להבין אם המערכות גם עובדות ואינן רק לצורך מיצגי ראווה, קיבלה הצגת תכלית של הגנה בלתי מתפשרת. אמנם בעלות על סף חוסר ההיגיון - כמיליארד דולר רק לישראל ועוד סדר גודל של מיליארד מצד ארה"ב - כשהעלות האיראנית הייתה פחותה בהרבה, כמה מאות אלפי דולרים בלבד. ועדיין, הצגת התכלית של מערכי ההגנה הישראלית, תביא להזמנות רבות , שלהערכתי יתחילו כבר בשבוע הזה מכל מדינה שרוצה להגן על גבולותיה מטילים בליסטיים".

"זה לא מיצג שנמצא בתערוכה כלשהי אלא קבלות בשטח. לכן, אנחנו אמנם לא רוצים זה ומייחלים לשלום בעולם, אבל ברמה הכלכלית ישראל והתעשיות הביטחוניות שלה עשויות לקבל הכנסות בעשרות מיליארדים. ההזדמנויות שיצאו ממדינות העולם בשבוע ובחודש הקרובים יהיו חסרי תקדים", מעריך סלמה הרואה באירוע כולו הזדמנות כלכלית עבור התעשיות הביטחוניות ש"עשו עבודה לא רעה בעשור האחרון, אבל יקבלו במה בשורה הראשונה הבינלאומית".

לפי שעה, אומר סלמה, קשה לו להעריך אילו מדינות שמו עין על ההתנהלות הישראלית ועשויות לשגר הזמנות. "אני מעריך שכל המדינות הגובלות ברוסיה יצטרכו להצטייד במערכי הגנה משמעותיים, גם המדינות המתפתחות וגם המפותחות יצטרכו מערכי הגנה. אני רואה מדינה כמו גרמניה שיש לה יחסי גומלין שנים רבות עם ישראל, כמדינה שיהיה לה הרבה עניין בתחום הזה. כמובן לא היינו רוצים בחוויית החרדה שאחזה בתושבי ישראל, אבל אם יש נקודת אור אחת, זו התעשיות הביטחוניות הישראליות, שצפויות להזמנות בקנה מידה חסר תקדים לאור ההצלחה הכבירה של המדינה והצבא בהגנה על הגבולות".

לשאלתנו על תקדימים בהם הצלחה ישראלית הפכה למנוף כלכלי, משיב סלמה ומזכיר תחום שדווקא אינו נוגע לעולם הצבא והמלחמה, תחום המגיפות. "לפני שלוש שנים כשישראל הצליחה למגר את הקורונה באופן נרחב וראשוני בעולם, מדינות העתיקו את הפרוטוקול הישראלי", הוא מזכיר ומציין מדינות מקדמות כמו שוודיה ודנמרק שעשו זאת. "אנחנו לא רוצים להיות שפן הניסיונות של העולם אבל ברוך ה' אנחנו מצליחים להתעלות על בעיות אחרות, לראות אתמול את התורים הארוכים באיראן בתחנות הדלק מלמד על החוסן הלאומי, על חוזקה של המערכת הביטחונית ועל המקום ישראל נמצאת בו כמעצמה צבאית".