מהטקס המיוחד בבית הנשיא בו הוענקו אותות הוקרה לשלושת החטופים שנמלטו מידי חמאס ונהרגו מאש כוחותינו בשוגג, משוחח עם ערוץ 7 אבי שמריז, אביו של אלון ז"ל, אחד מהשלושה.

"התחושה טובה. אנחנו מודים לנשיא, לרעייתו ולצוות בית הנשיא שבחרו להעניק את אות הכבוד לבן שלנו. זה צעד בכיוון הנכון. אלון שלנו הוא גיבור ישראל. מאוד היינו צריכים את ההוקרה הזו והיינו מצפים שגם הצבא יעשה משהו דומה, ועכשיו הצבא צועד בכיוון הנכון", אומר אבי.

באשר למאבקו להכרה בבנו כחלל צה"ל, מאבק שהגיע לעתירה לבית המשפט, מספר אבי שמריז כי המדינה השיבה לעתירה. "הם צעדו כמה צעדים משמעותיים לכיוון ההכרה בו כחלל צה"ל. אתמול כבר כיסו את הקבר ומכינים אותו לקראת מצבה צבאית, ויכינו את בית העלמין הצבאי עם כל הסממנים והצעד הבא הוא הכרה בו כחלל צה"ל".

בשבועות האחרונים נחשפת משפחת שפריז לגבורתו של אלון במהלך ימי השבי, ואבי מספר כי הוא מופתע מהגבורה שגילה אלון יחד עם חבריו לשבי ואומץ הלב שנקטו. "לא קל להתנהל בסג'עייה חמישה ימים כשמצד אחד החמאס רודף אחריך ומהצד השני יש חשש שהצבא יחשוד בך כמחבל. הוא צריך לתמרן ברחובות, לברוח ממלכודות של חמאס ולמשוך את הצבא אליו כדי שהצבא יבוא ויחבק אותו. לא היה לי ספק שזה מעשה ידיו של הבן שלי מאז שראיתי את הכתוביות. נסענו לסוף העולם כדי לנסות ולשחרר אותו, אבל הוא לא היה צריך את זה. הוא ישב ותכנן בקפידה את התהליך. הוא ידע בכל שלב מה צריך לעשות למרות שהרעיבו אותו. הוא ידע איך להשתחרר מכבלי החמאס, איך לצאת מהפירים של המנהרות הממולכדות, איך לשרוד ברחבי סג'עייה ולמסור שלטים כדי שהצבא יידע לפגוש אותו. לצערי הסוף הוא טראגי, אבל חמישה ימים הם היו חופשיים ועשו הכול נכון וזו גאווה בשבילנו וגאווה לעם ישראל".

באשר לתקרית הכואבת עצמה, אומר אבי כי "אין ספק שהצבא פישל כאן יותר מפעם אחת. לאורך כל הדרך הבנים השאירו סימנים, אותות, מכתבים ושלטים והצבא פעם אחר פעם פספס ולא הגיע לחטופים ולא הציל אותם, הרבה בגלל שלא נתנו לחיילים הוראות כמו שצריך. הסוף הוא טראגי כי אם החיילים היו מקבלים הנחיות מסודרות לגבי איך נפגשים עם חטופים, כי יש סיכוי שחטופים ינסו לברוח ולהגיע לצבא, אני בטוח שהחיילים היו מתנהגים אחרת. לא הנחו אותם והבן שלי הוא קרבן של חוסר תפקוד הצבא".

על מה שמחזק את רוחו בימים אלה אומר אבי: "אין מה לעשות, החיים ממשיכים. יש לנו עוד שלושה ילדים, יש לי אישה ויש לנו בית. אנחנו אנשים חזקים וצריכים לתפקד. אין מה לעשות".