נשיא צרפת מקרון
נשיא צרפת מקרוןצילום: OREN BEN HAKOON/POOL

מעטות המדינות שמארחות את טורניר הספורט הגדול בעולם, האולימפיאדה, פעמיים. מי שתעשה זאת בקיץ הקרוב תהיה צרפת שממשיכה להתכונן לרגע הגדול ולבואם של מאות ספורטאים ומיליוני צופים מכל רחבי העולם.

המשחקים האולימפיים בפריז בירת צרפת, אמורים לצאת לדרך ב-26 ביולי עם טקס פתיחה שכמוהו עוד לא היה.

על פי התכנון, לראשונה אי פעם, יתקיים טקס פתיחה מחוץ לאיצטדיון, כאשר 10,500 הספורטאים שיגיעו לאולימפיאדה, יעשו מסלול שאורכו 6 ק"מ, כשהם שטים על סירות בנהר הסיין שנמצא בלב הבירה הצרפתית. מדובר בטקס עליו עובדים בצרפת כבר זמן רב ומהווה את אחד מרגעי השיא של האולימפיאדה בכל ארבע שנים.

בשיחה עם התקשורת הצרפתית היום (שני), הודה נשיא צרפת, עמנואל מקרון, כי האיום הביטחוני הקיים עשוי לגרום לשינוי במיקום טקס הפתיחה המרהיב שתוכנן.

על פי הנשיא מקרון, כוחות הביטחון של צרפת אמנם מתאמנים ומתכוננים לאבטח את האירוע שיתקיים באוויר הפתוח, אך האיום הביטחוני השורר באירופה כולה ובצרפת בפרט, עשוי לשנות את ההחלטה.

כזכור, רק לפני פחות משבוע פרסמו בארגון המדינה האיסלאמית דאעש, איום מפורש לגבי פגיעה במהלך משחק כדורגל במסגרת רבע גמר ליגת האלופות שנערך באצטדיון הלאומי של צרפת, הפארק דה-פראנס בין אלופת צרפת פריז סן ז'רמן לברצלונה הספרדית, איום שלא מומש.

זו לא הפעם הראשונה בה דאעש מאיימים לגבי פגיעה באירוע ספורט בצרפת, כאשר ב-2015 ניסו שלושה מחבלים חברי הארגון הקיצוני להיכנס לתחומי האצטדיון הלאומי של צרפת במהלך משחק הידידות בין הנבחרת הצרפתית המקומית לנבחרת גרמניה, ומשלא הצליחו פוצצו את עצמם והתאבדו ברחוב סמוך.

כאמור, נשיא צרפת והרשויות לא רוצים לקחת סיכון והיום הודה מקרון כי הם כבר חושבים על חלופות אחרות. "אם אנחנו חושבים שקיימים סיכונים, בהתאם לניתוח שלנו של האירועים, יש לנו תרחישים חלופיים", אמר מקרון. "יש תוכנית ב' ותוכנית ג'".

על פי דברי הנשיא מקרון, תכנית אחת חלופית נוגעת לאורך המסלול על נהר הסיין ולקיצורו והאופציה הנוספת היא כבר העתקת הטקס כולו חזרה לתוך איצטדיון מתוחם ומאובטח, במה שיהפוך את טקס הפתיחה לאירוע פתיחה שגרתי יותר כפי שהיה נהוג במשך שנים במשחקים האולימפיים השונים.

אם אכן טקס הפתיחה ישתנה, זו לא תהיה הפעם הראשונה בה הרשויות בצרפת משנות אותו, כאשר במקור תוכנן הטקס המרהיב להתקיים לעיני 600,000 איש, אך החשש הביטחוני והלוגיסטי הכרוך בכך, הביא את הממשלה ומארגני התחרות העולמית היוקרתית לצמצם את מספר האנשים שיוכלו לצפות בטקס בחצי וכרגע יוכלו לצפות בטקס 300,000 איש, שרובם ככולם יהיו מחוייבים להיות עם הזמנה מראש בלבד.