גיורא איילנד
גיורא איילנדבאדיבות המצלם

האלוף (במיל') גיורא איילנד, ראש המל"ל וראש אגף מבצעים בצה"ל לשעבר, מעריך כי ישראל אינה צריכה לתקוף באיראן בתגובה למתקפה האיראנית עליה אלא להגיב באופן שונה.

"ישראל לא צריכה לתקוף באיראן. אין בעניין הזה שום רווח ויש בו פוטנציאל הסתבכות גם צבאית, גם אזורית וגם עם כל ידידינו וההישג במילא לא יהיה משמעותי", אמר איילנד בראיון לחדשות 12.

לדבריו, "אם אתה רוצה גם להעמיד את האיראנים במקום ואולי גם במבחן - יש לך שתי זירות אחרות: האחת היא בסוריה. הרי הכל התחיל כתגובה איראנית לתקיפה ישראלית בסוריה. שם יש לנו אינטרס אמיתי למנוע מאיראן לבנות את מה שהם מנסים. הרי אם לא היינו פועלים בסוריה בתשע השנים האחרונות היה לנו את 'חיזבאללה 2' בסוריה. יש מספיק מטרות איראניות שם שישראל יכולה לתקוף ואני מניח שהאיראנים ידעו לספוג את זה ולא להגיב. אם הם יגיבו - העולם כולו איתנו".

איילנד הצביע על יעד נוסף, אולי אפילו משמעותי יותר, שבו גם ייתכן שתיפתח מלחמה. "המקום החשוב יותר הוא לבנון. האתגר מספר 1 של ישראל - גם צבאית וגם מדינית ואסטרטגית - הוא לבנון. לכן ישראל צריכה לנצל את הרוח הגבית של התמיכה הבינלאומית ולומר שב-1 בספטמבר תושבי הצפון חוזרים לבתיהם ותלמידים הולכים ללמוד בבתי הספר שלהם. אם העולם רוצה למנוע פה מלחמה שתתחיל בלבנון - יש הזדמנות לארה"ב, צרפת וכל מי שיודע ללחוץ עלינו - להפעיל לחץ על השחקנים שם ולהגיע להסדר נורמלי בלבנון. אם לא - אנחנו ננצל את החודשים הקרובים למלחמה בלבנון - כי זה היעד העיקרי שלנו".

"עדיף לעשות את זה מאשר להסתבך בפעולה מיותרת באיראן - עם כל הסיכונים - שיכולים להיות הרבה יותר גדולים ממה שזה נראה כי לדוגמה יכול להיות מצב שאנחנו תוקפים באיראן והאיראנים בתגובה תוקפים מטרות אמריקניות או מטרות בסעודיה ואבו דאבי ומאותו רגע ניכנס למלחמה שכל העולם יאשים אותנו בה", סיכם.