ח"כ דני דנון - הליכוד, אוהב את ערוץ 7
ח"כ דני דנון - הליכוד, אוהב את ערוץ 7צילום: ערוץ 7

ח"כ דני דנון, חבר ועדת החוץ והביטחון, מתייחס בראיון לערוץ 7 לשאלת התגובה הישראלית למתקפה האיראנית לנוכח הלחצים הבינלאומיים להבליג.

בהתייחס לשאלת התגובה הישראלית כאשר ברקע לחצים בינלאומיים להקפאת המצב ולהימנע מהתדרדרות אזורית שעשויה להגיע לכדי מלחמת עולם, אומר דנון כי הוא "לא רואה שיש לישראל ברירה מלבד תגובה בתקיפות על ההתקפה של איראן בשטח ישראל".

"אני שומע את המנהיגים הללו (הקוראים להבלגה ישראלית) ושואל אם ראש ממשלת בריטניה לא היה מגיב אם הייתה מתקפת טילים על לונדון, וכך מקרון או ביידן, האם הם היו מבליגים וקוראים לאיפוק אם היו 300 טילים נורים לעברם. אנחנו לא יכולים להיות בני ערובה באיראן", אומר דנון ואנחנו שואלים אם יש הבדל בין מציאות בה הטילים הגיעו לשטח ישראל לבין כאלה שנבלמו בדרכם אליה. אולי הבלגה אפשרית כאשר הטילים נבלמו ובלבד שלא להסלים את המצב באזור כולו. "אני לא רואה שום הבדל", משיב דנון. "אם ניכנע עכשיו האיראנים יהלכו אימים עלינו בגלל נושאים אחרים, פעולה בעזה, הר הבית, לבנון וכו'".

"אנחנו לא יכולים לחיות תחת איום של איראן. הם בחרו לשנות את כללי המשחק וירו לעברנו בצורה ישירה ומתריסה ולכן אנחנו חייבים לשקם את ההרתעה של ישראל ולפגוע בהם קשות".

ומה באשר להודעת המנהיגות האיראנית לפיה בכוונתה להגיב בחריפות רבה עשרות מונים במידה וישראל תגיב, מה שיחייב תגובה ישראלית נוספת וכן הלאה? על כך אומר דנון כי "הלקח שלנו מהשבעה באוקטובר הוא לא להתעלם מהאיומים ולא לדחות את הטיפול בסכנות. בעבר אמרנו לגבי חמאס שאנחנו לא רוצים התלקחות כדי שלא יפלו טילים בשדרות. היו רבים וטובים שהעלו שיקולים שונים למה לא לפגוע בחמאס. הייתי סגן שר ביטחון ב-2014 וקראתי לפעולה קרקעית בעזה למרות ששמעתי קולות כאלה כבר אז. אנחנו חייבים לראות איך לומדים את הלקח ומטפלים בסכנות שעדיין ברות טיפול ולא מחכים לרגע שבו לא נוכל להגיב כמו שצריך".

עוד שאלנו את חבר הכנסת דנון אם להערכתו התגובה הישראלית צריכה להיות גם כזו שנראית או רק כזו שמורגשת, כלומר, האם מתקפת סייבר ישראלית שתביא לפגיעה חמורה באיראן תספיק גם ללא תמרות עשן של מתקפה צבאית? "אני לא רוצה לפרט. הדברים כרגע נמצאים בדיונים. אני מכיר חלק מהדברים. יש מרחב גדול מאוד של אפשרויות. רק אומר שאנחנו צריכים להכאיב לאיראנים ויש לנו דרך להכאיב להם. הוכחנו יכולת מדהימה של מערכות ההגנה ועכשיו צריך להוכיח יכולות מדהימות של מערכות ההתקפה למען יראו וייראו באיראן, בבירות דמשק תימן וכל מקום שבו חשובים לפגוע בעם היהודי".

ומה באשר ללחץ האמריקאי? האם כמי שכיהן כשגריר באו"ם ומודע למשמעויות הלחצים הוא סבור שניתן להתעלם מהממשל האמריקאי שיכול לטעון כי מאחר ומדובר בנשק אמריקאי וביכולות אמריקאיות, מאחר והם אלה שהצליחו לייצר קואליציית הגנה, צריכה להיות גם לו אמירה שתישמע בישראל. "האמריקאים בהחלט ידידים ושותפים וצריך להתייעץ איתם, אבל את ההחלטה אנחנו צריכים לקבל לבד כי את המשמעויות של ההחלטות אנחנו משלמים. לשמוע אותם אבל בסוף לקבל את ההחלטה שנכונה. הוכח שבעבר כשקיבלנו החלטות אוטונומיות הן היו טובות לישראל וגם לארה"ב".

ובאשר לגזרה הצפונית נשאל דנון אודות הפעולה בלבנון בה נפצעו ארבעת לוחמי צה"ל. האם מדובר בהיערכות לכניסה קרקעית נרחבת? "יש לנו פעילות מתמשכת בגזרה של כוחות רבים, גם של כוחות מיוחדים. אנחנו נערכים לתרחיש שבו נצטרך להדוף את מחבלי החיזבאללה מהגדר. כיום עשרות אלפי אזרחים נמצאים בבתי מלון ולא יודעים מתי הם יחזרו. בהתחלה דובר על פסח אבל פסח כבר מגיע ועכשיו מדברים על הקיץ. צריך לראות באופן רציני איך הודפים את המחבלים ומאפשרים לתושבים לחזור לבתיהם. בסופו של דבר נשלב כוחות יש לנו יכולות משמעותיות. המראות מעזה נראו בלבנון. הם הבינו שצה"ל ערוך ומוכן לתמרון, אם יש צורך גם בלבנון".