משטרה בפולין. ארכיון
משטרה בפולין. ארכיוןצילום: iStock

אחרי מתיחות קצרה ביחסים, בעקבות מותו של עובד סיוע פולני בעזה, בוורשה מתייצבים לצד ישראל מול המתקפה האיראנית.

סגן שר החוץ הפולני, אנדז'יי שיינה, אמר בראיון לתחנת הרדיו "זט" כי פולין צריכה לעמוד לצד ישראל לאחר מתקפת הטילים האיראנית. "המתקפה של איראן על ישראל הייתה מתקפת טרור דומה למתקפה של רוסיה על אוקראינה. פולין צריכה לתמוך בישראל, כי ישראל חזקה פירושה שלום. זה האינטרס שלנו".

דבריו של סגן שר החוץ הפולני מצטרפים לציוץ שפרסם שר החוץ הפולני רדוסלב שיקורסקי מיד לאחר המתקפה של איראן.

משרד החוץ הפולני הוציא הודעת גינוי למתקפה ושר החוץ שיקורסקי כתב ברשת X כי "בראבו, ישראל, על מניעת תקיפה אווירית איראנית ענקית ומתואמת מכמה כיוונים". שיקורסקי גם קרא להעביר מערכות הגנה אוויריות דומות לאוקראנה, על מנת לסייע לה להתמודד עם מתקפות דומות מרוסיה.

כזכור, רוסיה רכשה בחודשים האחרונים כמויות גדולות של מל"טים מתוצרת איראן, כמו כאלו ששימשו את טהרן למתקפה במוצאי שבת האחרונה, והם משתמשים בהם נגד אוקראינה. דבריהם של שר החוץ הפולני וסגנו שמים סוף למתיחות שהתעוררה בין פולין וישראל לאחר מותו של דמיאן סובול, עובד "המטבח המרכזי העולמי" שנהרג בשוגג בהפצצת צה"ל על שיירה הומניטרית בעזה.

שגריר ישראל בפולין ד"ר יעקב ליבנה נפגש עם סגן שר החוץ שיינה, ואמר לו כי המתקפה על השיירה ההומניטרית בוצעה בטעות וכי ישראל מתנצלת על האירוע הטראגי. שיינה מצידו רמז כי אינו מאמין כי מדובר בהפצצה שהתבצעה בטעות, וראש הממשלה הפולני דונלד טוסק אף דרש התנצלות מפורשת על התקרית וכן פיצוי כספי מצד ישראל למשפחתו של סובול.